השתלת שיניים ממוחשבת

תחום השתלות השיניים מתפתח ומשתכלל ללא הרף כאשר הטכנולוגיה המתקדמת ביותר כיום היא השתלת שיניים ממוחשבת. מדובר בשיטה חדשנית הכוללת הדמיה תלת ממדית של הפה, המאפשרת דיוק מקסימלי של מיקום השתל דבר שמעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה של קליטת השתל בפה ושל הטיפול כולו.

מהם ההבדלים בין השתלת שיניים קלאסית לממוחשבת?

ההבדל הגדול בין שתי השיטות הוא למעשה העזרים הטכנולוגיים העומדים לרשות הרופא אשר משפיעים על מהלך הטיפול ותוצאותיו:

קיימות שתי טכניקות להחדרת השתל למקומו: פתוחה וסגורה: בטכניקה הקלאסית, הנקראת גם טכניקה פתוחה, רופא השיניים מגלה את עצם הלסת באמצעות חיתוך החניכיים וקילופן, ולאחר מכן משתמש בקידוח רגיל כדי להכין את הקדח שאליו יחדיר את השתל. לאחר החדרת השתל יש צורך לתפור את החניכיים בחזרה למקומן, ואחרי תקופה של ריפוי והחלמה תתחיל בניית השיניים המשוחזרת.

בהשתלת שיניים קלאסית –  רופא השיניים מתקין את השתל הדנטלי לתוך עצם הלסת במיקום אותו הוא בוחר על פי ראות עיניו ועל פי ניסיונו ומיומנותו, לפעמים ללא התחשבות בשיקולים של סוג העצם או איכות העצם. בדרך זו יש צורך לבצע חתכים רחבים וגדולים יותר וקיים סיכוי שהמיקום הנבחר אינו מדויק דיו. בנוסף, שיטה זו ארוכה יותר, היא מתבצעת בשני שלבים המצריכים שני טיפולים עם תקופות המתנה ארוכות של כ 3-6 חודשים.

השתלת שיניים ממוחשבת – רופא השיניים מבצע תכנון מוקדם של הטיפול עוד לפני שהטיפול מתחיל. כך למעשה מתאפשרים חתכים מינימליים, השתל הדנטלי מותקן במיקום המדויק והיעיל ביותר והטיפול הופך לקל ומוצלח יותר. ההשתלה מתבצעת בטיפול אחד, ביום אחד בלבד ללא תקופות המתנה כלל.

הטכנולוגיה מאחורי ההשתלה הממוחשבת

שיטת ההשתלה הממוחשבת מתבצעת באמצעות 'טומוגרפיה', טכנולוגיה המאפשרת אבחון ממוחשב הכולל צילום רנטגן והדמיה תלת ממדית של השיניים. המחשב סורק את צילומי ה CT באמצעות תוכנה מתקדמת בטכנולוגיית CAM/CAD (מערכת חכמה אשר כוללת סורק אינטראורלי מתקדם לסריקת הפה ) המציגה הדמיה תלת ממדית בעזרתה מתכנן הרופא את מיקום השתל המדויק ועל סמך הנתונים מייצר סד כירורגי למטופל. השתלת השיניים הממוחשבת מספקת את האלמנט התלת ממדי ובכך הרופא מקבל את כל המידע הנדרש על מנת לקבוע את מיקום השתל הטוב והמדויק ביותר, ובנוסף מאפשרת להתאים עבור המטופל את תוכנית השיקום הטובה ביותר עבורו.

שלבי הטיפול של השתלת שיניים ממוחשבת

השלב הראשון – בדיקת טומוגרפיה. סריקת הלסתות באמצעות סורק אינטרה אוראלי מתקדם לאבחון רקמות השיניים.
השלב השני – הפקת מודל תל ממדי. רופא השיניים מזין את הנתונים שהתקבלו לתוכנה ייעודית אשר מפיקה 'סד ממוחשב', מודל תלת ממדי המולבש על שיני המטופל ודרכו מבצע רופא השיניים את ההשתלה.
השלב השלישי – ביצוע ההשתלה. הרופא מלביש את הסד הדנטלי על הלסת של המטופל ודרכו מחדיר את השתל הדנטלי למיקום המדויק שנקבע מראש ובליווי של הדמיה וירטואלית המאפשר שליטה מלאה ודיוק מקסימלי לכל אורך הטיפול.

צפו בסרטון הסבר על הסורק הדיגיטלי על תפקידיו ברפואת שיניים מתקדמת

יתרונות וחסרונות בטיפול השתלות שיניים ממוחשבות

הדעה הרווחת בקרב רופאי השיניים היא ששיטת ההשתלה הממוחשבת הינה השיטה הטובה ביותר כיום הודות לרמת הדיוק הגבוהה וסיכויי ההצלחה הגבוהים.

לטיפול השתלת שיניים ממוחשבת מספר יתרונות משמעותיים:

 1. פעולה כירורגית מינימלית בלבד. השיטה חוסכת חתכים נרחבים בלסת ומצמצמת אותם למינימום הנדרש.
 2. טיפול קצר האורך מספר דקות.
 3. השיטה מאפשרת לייצר את השתל הדנטלי ביום הטיפול.
 4. חיסכון משמעותי בזמן עבור המטופל. השיטה מייתרת את הצורך בתקופות המתנה ובטיפול נוסף כפי שנדרש בשיטה הקלאסית.
 5. תקופת החלמה קצרה וחזרה מהירה לשגרה.
 6. עבור השתלת שיניים ממוחשבת שיעורי הצלחה גבוהים ביותר העומדים על כ – 99%.
 7. הפחתת הסיכוי לפגיעה במטופל ולטעות אנוש – המכשור המשוכלל והמערכת הממוחשבת מפחיתה למינימום את הסיכוי לטעויות.
 8. הפחתה בצורך בהשתלות עצם ושימוש מיטבי בעצם הקיימת.
 9. קבלת כתר ממוחשב מדויק ואסתטי יותר.
 10. מתאימה למטופלים הסובלים מבעיה רפואית כמו סוכרת, לחץ דם ומחלות לב שלא יכולים לעבור ניתוח.

כמו בכל הליך רפואי גם לשיטת ההשתלה הממוחשבת יש מספר חסרונות אשר קשורים לתופעות לוואי לאחר הטיפול:

 1. הופעת שטפי דם קלים באזור הפנים, עליית חום קלה, נפיחות ורגישות באזור ההשתלה – תופעות לוואי המופיעות לעיתים רחוקות ואמורות לחלוף תוך ימים בודדים.
 2. דחיית השתל הדנטלי – זוהי תופעת לוואי נדירה במיוחד.
 3. עלויות טיפול גבוהות – הטיפול יקר יותר בהשוואה לשיטה הקלאסית בשל הטכנולוגיה המתקדמת הכלולה בו וייצור הסד הממוחשב.

החלמה לאחר טיפול השתלת שיניים ממוחשבת

תהליך ההחלמה הינו קצר משמעותית בהשוואה לשיטות האחרות להשתלת שיניים. מדובר בטכניקת טיפול זעיר פולשנית אשר מפחיתה למינימום האפשרי פעולות כירורגיות פולשניות ובכך למעשה ברוב המקרים לא נגרם נזק היקפי או טראומה למטופל. תופעות הלוואי הכרוכות בכל טיפול גם הן מופחתות למינימום כך שזמן ההחלמה קצר ומהיר יחסית לטיפול. המטופל יחזור לשגרה תוך זמן קצר, כאשר ברוב המקרים המטופלים חוזרים לשגרה כבר ביום שלמחרת. נדרשת צריכה של מזון קל ורך בלבד ביום שאחרי הטיפול והימנעות ממזון חם וקשה.

האם ניתן לשלב בין השיטה הממוחשבת לשיטת ההשתלה ביום אחד?

טיפול השתלת שיניים ביום אחד בסיוע של תוכנה ממוחשבת מבוצע במספר שלבים המצריכים מספר ביקורים במרפאה אך ההתערבות הכירורגית מתבצעת במהלך ביקור אחד במרפאה. כחודש לפני התקנת השתל הדנטלי מבצעים סריקה רדיולוגית (CT), לאחר מכן יוצרים את ההדמיה הממוחשבת, מתכננים את מהלך ההשתלה ומכינים את השתלים הדנטליים תוך שימוש בתוכנת המחשב ורק כשההכנה המוקדמת מסתיימת מבצעים את ההשתלה בפועל.
ניתן לשלב בין שתי השיטות ולבצע השתלת שיניים ממוחשבת ביום אחד במטופלים אשר לא סובלים מבעיות אשר עלולות לסבך את הטיפול או להפוך אותו לבלתי אפשרי, כמו לדוגמא: חוסר עצם במקום המיועד לשתלה, מחלות אשר פוגעות בהליך הריפוי כמו סוכרת לא מאוזנת, פציעות ישנות ועוד. רופא השיניים לאחר בדיקה מקיפה ובדיקת המצב הרפואי ימליץ אם כדאי לבצע טיפול השתלה בשיטת העמסה מידית (כך שהשתלים מתקבעים במקומם מיד לאחר שהותקנו בעצם הלסת) או שמא החסרונות עולים על היתרונות ויש לבצע השתלת שיניים קלאסית ולאפשר לשתלים הדנטליים זמן נוסף על מנת להתקבע כראוי במקומם לפני שמפעילים עליהם עומסים נוספים.
לסיכום, השיטה הממוחשבת מספקת השתלת שיניים מדויקת, איכותית ואסתטית ומאפשרת למטופלים חווית טיפול רגועה, בטוחה ומהנה יותר.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בענף רפואת השיניים בכלל והשתלות השיניים בפרט. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל: סוג השתלת שיניים, סוגי השתלים, הכתרים ושיטת הטיפול המתאימה לצורכיהם של כל מטופל ומטופלת.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן