נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

השתלת שיניים בהרדמה מלאה

כ -30% מהאוכלוסייה סובלים מדנטופוביה – חרדות דנטליות בדרגות שונות. חלק מהאנשים מסוגלים להתמודד עם החרדות באמצעות הרדמה חלקית או גז צחוק, אך רבים אחרים זקוקים להרדמה משמעותית יותר – טיפול שיניים בהרדמה כללית הוא הפתרון עבורם.  

הפחד מטיפולי שיניים וממרפאת השיניים נובע בדרך כלל מחוויה שלילית מאוד שעברנו בילדות או שהיינו עדים לה. גם טיפול אצל רופא שיניים חסר סבלנות או בעל גישה אגרסיבית עלול לגרום ליצירת חרדה דנטלית בגילים מאוחרים יותר. כל מי שנלחץ לקראת ביקור שגרתי במרפאת השיניים בוודאי יעדיף לעבור טיפול שיניים תחת הרדמה כללית ובכך להפחית את הלחץ ולמעשה לא להרגיש כלום ולא לזכור כלום.

ייחודיות וחדשנות במרפאת פרמון דנטל

אלא שבנוסף לכך יש עוד יתרון חשוב לטיפול בהרדמה כללית והוא יעילות עבודתו של רופא השיניים. רופאי שיניים רבים מעידים שטיפול שיניים בהרדמה כללית מאפשר להם לבצע את הטיפול באופן מדויק ומהיר יותר, ללא עיכובים וללא תקופות המתנה בין טיפול אחד למשנהו. טיפולי שיניים בהרדמה כללית מבוצעים על ידי רופא שיניים וצוות רפואי המוכשר לכך ובליווי רופא מרדים. רופא השיניים הוא זה שקובע את דרגת ההרדמה הנדרשת בהתאם לרמת החרדה הדנטלית של המטופל, למורכבות הטיפול הנדרש ולמצב הבריאותי.

קיימות מספר דרגות של הרדמה:

  1. סדציה (טשטוש) – הרופא המרדים נותן למטופל חומר טשטוש לפני ובמהלך הטיפול. המטופל נשאר ער אך במצב מנומנם כך שהוא אינו חש דבר ובסיום הטיפול הוא לא זוכר שום דבר ממהלך הטיפול.
  2. סדציה עמוקה – זהו מצב ביניים בין הרדמה כללית למצב של ערנות מלאה. המטופל נמצא כמעט במצב של שינה מלאה במהלך הטיפול כך שהוא לא זוכר דבר בסיום הטיפול. המרדים הוא שקובע את המינונים המדויקים הנדרשים לצורך כך.
  3. הרדמה כללית – זהו מצב של שינה אמיתית במהלך כל הטיפול כאשר הרפלקסים של המטופל מורדמים גם כן. מינון חומר ההרדמה הוא נמוך, כך שניתן להעיר במהירות את המטופל ולהחזירו למצב של עירנות בזמן שנדרש.

אילו טיפולים מבוצעים בהרדמה כללית? 

ניתן לבצע את כל הטיפולים הנדרשים במהלך טיפול בהרדמה כללית החל מטיפולים קלים ופשוטים כמו סתימה ועקירה ועד לטיפולים מורכבים ביותר כמו ניתוחי חניכיים הרמת סינוס, השתלת עצם ושחזורי פה. השתלת שיניים – הליך השתלת שיניים יכול לכלול גם טיפולי הכנה מקדימים ומורכבים של הרמת סינוס והשתלות עצם.
ניתוחי חניכיים – טיפולים שונים הקשורים לשיקום החניכיים כמו השתלת רקמות אשר מיועדת לטיפול בנסיגת חניכיים.

כמה זמן נמשך הטיפול? 

ההרדמה יכולה להימשך זמן רב בהתאם לצורך ולמספר הטיפולים הנדרש, החל משעה אחת בלבד ועד ל כ-12 שעות. ברוב המקרים טיפול בהרדמה כללית נמשך מספר שעות והמטופל משוחרר לביתו כבר באותו היום. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא בהתאם למספר הטיפולים ולמורכבות המצב. בתחילת הטיפול, טרם ההרדמה, הרופא מבצע מספר בדיקות מקיפות אשר כוללות צילומים והערכת מצב.

כיצד מבוצעת השתלת שיניים בהרדמה מלאה?

השתלת שיניים בהרדמה מלווה ברופא השיניים המטפל וברופא מרדים אשר עוקב אחר המטופל ותגובותיו. חומרי הרדמה מוזרמים לגופו של המטופל דרך הוריד או באמצעות תחמוצת חנקן.

האם קיים סיכון בביצוע השתלת שיניים בהרדמה?

טיפול שיניים בהרדמה כללית המבוצע על פי הפרוטוקול ובליווי צוות רפואי מיומן הוא תהליך מאד בטוח. ברמת הסטטיסטיקה העולמית, הסיכוי להיפגע במהלך הרדמה כללית נמוך פי 20 מהסיכוי להיפגע בעת חציית כביש.

אילו בדיקות נדרשות טרם ביצוע השתלת השיניים בהרדמה כללית?

לצורך ההרדמה הכללית יש לבצע ספירת דם ובדיקת א.ק.ג. כאשר מטופלים מעל גיל 65 יידרשו לבצע גם צילום חזה.

האם כל רופא שיניים רשאי לבצע טיפול שיניים בהרדמה?

כל רופא שיניים המבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית נדרש על ידי משרד הבריאות לעבור קורס הכשרה מיוחד. בנוסף, דורש משרד הבריאות שבמרפאת השיניים בה מבוצע הטיפול בהרדמה כללית יותקנו מערכות מיוחדות לשמירת בטיחות המטופלים בתנאים חריגים כמו הפסקות חשמל, תקלות במכשור וכו׳. רופאי השיניים המורשים מטעם משרד הבריאות לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית בישראל הוא נמוך יחסית ועומד על כ-350 רופאים בלבד מתוך כ -10,000 רופאי שיניים פעילים.

מה חשוב לבדוק רגע לפני שמחליטים על טיפול השתלת שיניים תחת הרדמה?

ההרדמה חייבת להתבצע בפועל על ידי רופא מרדים המחזיק בתואר מומחה ומוכר על ידי משרד הבריאות. רופא השיניים המטפל חייב להיות מוכשר לטיפול בהרדמה כללית ומוכר על ידי משרד הבריאות. כמו כן, עליו לעבור קורס ACLS – החייאה קרדיולוגית מתקדמת. על מרפאת השיניים להיות בעלת רישיון מטעם משרד הבריאות לטיפול שיניים בהרדמה כללית. חשוב להבין ולזכור, ככל שנדחה את הטיפול הרפואי המצב יהפוך חמור וגרוע יותר, כאב שהיה קטן יהפוך למשמעותי יותר ויותר, הטיפול ייעשה גדול וארוך יותר וכך גם עלותו הכספית. על מנת לצאת מהמערבולת יש למצוא מרפאת שיניים מקצועית ורופא שיניים מיומן איתו ניתן להגיע להבנה וליחסי אמון טובים.

במרפאת השיניים ׳פרמון קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מבוצעים טיפולי שיניים בהרדמה כללית בהצלחה גדולה. הטיפולים מבוצעים במרפאה או בחדרי ניתוח ייעודיים להרדמה כללית על ידי צוות המרפאה ומרדימים בכירים ועם הציוד הרפואי הנדרש.

צרו איתנו קשר

צפו בסרטון המסביר על התמודדות עם חרדה דנטלית

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

טיפולים נוספים

דילוג לתוכן