נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

חשיפת שתלים בפה

פה בריא ומלא שיניים הוא דבר הכרחי לשמירה על איכות חיים טובה. במהלך השנים עובר הפה שינויים רבים וחלק בלתי נפרד מהם הוא איבוד ונשירת שיניים. התקדמות הטכנולוגיה בתחום רפואת השיניים מאפשרת לכל אחד לעבור טיפולי שיניים משקמים ולהמשיך ליהנות מפה מושלם ומתפקד. אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר כיום הוא טיפול השתלת שיניים אשר חלק חשוב ממנו הוא שלב חשיפת השתלים שמטרתו להבליט את השתל הדנטלי.

מהי חשיפת שתלים?

חשיפת שתלים היא השלב השני בטיפול השתלת שיניים. בשלב הראשון של הטיפול הרופא מתקין את השתל הדנטלי בתוך עצם הלסת בהרדמה מקומית ובסיומו מתחילה תקופת המתנה של כ 2-4 חודשים, במהלכה המקום מחלים והשתל מסיים את תהליך הקליטה בפה.

השלב השני – שלב חשיפת השתלים

שלב זה מהווה חלק מתהליך השיקום כאשר מבצעים טיפול התקנת שתלים דנטליים. בתקופת ההמתנה שקודמת לשלב הזה, מתפתחים וגדלים תאי עצם מסביב לאזור השתל ונקשרים אליו. בתום התהליך הזה, מתבצע ניתוח חשיפת השתל. מטרת ההליך הינה להבליט את השתל על ידי חשיפתו שכן בתקופת ההמתנה הוא עובר כיסוי של רקמת החניכיים שמסתירה אותו תחתיה. כיסוי האזור ברקמות חניכיים בריאות הינו טבעי והכרחי לקבלת יציבות של השתל.

מתי מתבצעת חשיפת שתלים?

חשיפת השתלים מתבצעת בתקופת ההמתנה שלאחר התקנת השתל הדנטלי בעצם הלסת. רופא השיניים קובע עבור המטופל את הזמן המתאים להליך בהתאם למידת ההחלמה של האזור בפה. יש מקרים בהם המטופל מוזמן למרפאה להליך חשיפת שתלים כבר לאחר שלושה חודשים ויש מקרים בהם ההמתנה אורכת שישה חודשים.

איך מתבצעת חשיפת שתל?

רופא השיניים מסיר את הרקמה וחושף את חלקו העליון של השתל באמצעות נקב זעיר. לאחר מכן הוא מוציא את בורג הכיסוי ומבצע התקנה של כיפת ריפוי עשויה מתכת אשר על גביה יותקן הכתר הקבוע בשלב השלישי והאחרון של הטיפול. הליך חשיפת השתל הוא מהיר וקצר ומתבצע בהרדמה מקומית. לאחר התאמות, תורכב על גבי השתל כיפה שתפקידה לאפשר את המשך תהליך ההחלמה וההתייצבות של השתל גם ללא כיסוי מחדש של רקמות החניכיים.
שלב חשיפת השתלים הינו הליך כירורגי דנטלי המשתנה בהתאם למצב המטופל והשתל. ישנם מקרים בהם מדובר בטיפול פשוט הכולל חתך זעיר בלבד אך עלולים להיות מקרים בהם יהיה צורך בביצוע חתכים עמוקים על מנת לחשוף את השתל ובתפירה של החניכיים בסיום הטיפול. בסוף ההליך, מרכיב רופא השיניים את השן הזמנית שתשמש את המטופל עד לשלב בו מותקן הכתר.

מה צפוי לכם לאחר חשיפת שתלים?

ההליך עצמו אינו כרוך בכאבים או בחוסר נוחות מכיוון שמבוצעת הרדמה מקומית או אלחוש. אך מאחר ומדובר בהליך כירורגי לכל דבר שאף עלול להיות מורכב ולכלול חתכים עמוקים וביצוע תפרים, עלולים להיות כאבים לאחר הטיפול. בכל מקרה מדובר בשלב קצר שחולף מהר. עם סיום ההליך, רופא השיניים ימליץ לכם על קבלת טיפול אשר יקל על הכאב בהתאם לצורך.

האם עלולים להיות סיבוכים לאחר הטיפול?

תקופת ההחלמה תלויה בגורמים רבים ולא ניתן לדעת מראש מהו משך זמן ההחלמה. במרבית המקרים מדובר בתהליך החלמה קצר ופשוט אך במקרים חריגים השתל הדנטלי עלול להידחות על ידי הגוף כתוצאה מזיהום או דלקת. במקרים כאלו יהיה צורך בטיפול השתלה חוזר. יש לזכור שאחוז הסיבוכים בטיפול השתלת שיניים הוא מזערי ועומד על 10% במקרה של השתלה או חשיפה של שתל בלסת העליונה ועל 5% בלבד במקרה של השתלה או חשיפה של שתל בלסת התחתונה.
לאחר הטיפול חשוב להימנע מצחצוח שיניים אגרסיבי ומלעיסה על המקום וזאת על מנת למנוע דימום ולאפשר תהליך ריפוי תקין ומוצלח של המקום.

איך תחסכו לעצמכם את הליך חשיפת השתלים?

בעבר לא היו קיצורי דרך ולא ניתן היה להימנע משלושת השלבים בטיפול השתלת שיניים: התקנת השתל, חשיפת השתל, התקנת השן. אך כיום ניתן לבצע טיפול השתלת שיניים ביום אחד בלבד ולחסוך את הליך חשיפת השתל. הטכנולוגיה החדשנית מקצרת משמעותית את זמן הטיפול ומפחיתה את הכאב, הסבל וחוסר הנוחות ומאפשרת לבצע את הטיפול ביום אחד בלבד. טיפול השתלת שיניים ביום אחד הופך נפוץ יותר ויותר בשל יתרונותיו הרבים ומספק פתרון פשוט ומהיר לאנשים רבים.
הפיתוח המתקדם ביותר בתחום הוא השתלת שיניים ממוחשבת הכוללת הדמייה בתלת ממד של פיו של המטופל באמצעותה אפשר להתאים טיפול איכותי ומדויק.

הדיוק הגבוה חוסך פרוצדורות כירורגיות מיותרות דוגמת חשיפת שתל והופך את הטיפול לפשוט קל ונעים יותר ובעל אחוזי הצלחה גבוהים ביותר העומדים על כ – 98.5%.
תחום רפואת השיניים בכלל ותחום השתלות השיניים בפרט, מתפתח כל הזמן ובקצב מהיר ומאפשר מגוון רחב של פתרונות מתקדמים אשר חוסכים כאבים וזמן ומספק תוצאות מדויקות ואיכותיות. אם בכל זאת החלטתם לבחור בהשתלת שיניים מסורתית הכוללת את שלושת השלבים ואת שלב חשיפת השתלים הקריטי והרגיש, חשוב שרופא השיניים המבצע יהיה בעל מוניטין וניסיון רב בתחום השתלות השיניים.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בענף רפואת השיניים ובתחום השתלות השיניים. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי כל מטופל ומטופלת.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן