נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

יישור שיניים למבוגרים

בשנים האחרונות הפך טיפול יישור שיניים למבוגרים לאחד הטרנדים הבולטים ביותר בתחום הטיפולים האסתטיים. זאת לאור העובדה שבשנים קודמות נמנעו מבוגרים רבים מטיפול יישור שיניים בשל הפגיעה במראה האסתטי, חוסר הנוחות ותחושת המבוכה. השינוי חל הודות לטכנולוגיות וטכניקות מתקדמות אשר הופכות את הטיפול לקל, נוח ומהיר יותר ובעיקר בלתי נראה.

תוכן עניינים

מה ההבדל בין יישור שיניים לילדים ולמבוגרים?

לטיפול יישור שיניים למבוגרים אין הגבלת גיל ולכן הוא מתאים לכל גיל ובכל שלב של החיים. ההבדל המשמעותי בין ילדים ומבוגרים הינה רמת המבוכה וחוסר הנוחות שהטיפול מייצר אצל המבוגרים, ולכן מבוגרים רבים מעדיפים לבחור בשיטת טיפול שאינה בולטת לעין. מעבר לכך ישנם הבדלים נוספים אשר משפיעים על אופי ומשך הטיפול:

 • תהליך תזוזת השיניים איטי יותר אצל מבוגרים בגלל ההבדלים באספקת הדם לרקמות התמיכה של השיניים וצפיפות עצם נמוכה יותר.
 • אצל מבוגרים רבים ישנן בעיות חניכיים אשר כמעט ולא קיימות אצל ילדים.
 • השיניים של המבוגרים סיימו את תהליך התפתחותן ולכן התהליך ארוך יותר מאשר אצל ילדים שהשיניים אצלם בתהליך של התפתחות וצמיחה.
 • עצמות הלסת והרקמות סביב השן אצל מבוגרים קשות יותר ולכן תהליך ההתאמה מחדש של השיניים הופך להיות מורכב יותר.
 • אצל מבוגרים קיימת היסטוריה ארוכה של טיפולים קודמים כמו עקירת שיניים אשר עלולה לגרור טיפולים נוספים כהכנה ליישור השיניים.
 • גילאים מבוגרים מאופיינים במצבים רפואיים שהופכים את הטיפול למורכב ומאתגר יותר כמו לדוגמא ספיגת שורשים שמחלישה את האחיזה של השיניים בעצם הלסת.

שיטות יישור שיניים למבוגרים

בשנים האחרונות ניתן לראות מגוון שיטות ליישור שיניים מלבד השיטה הקלאסית המוכרת הכוללת הדבקת גשר מתכתי על גבי השיניים – קוביות מתכת וחוט ברזל דק שעובר דרכן. שיטה זו מתאפיינת בזמן טיפול ארוך ובפגיעה במראה האסתטי ולכן פחות מתאימה למטופלים מבוגרים. שיטת הסמכים השקופים מהווה גרסה מודרנית יותר של השיטה הקלאסית ומאפשרת יישור שיניים המבוסס על עקרונות השיטה הקלאסית אך בולט הרבה פחות לעין. ישנן כיום מספר שיטות מתקדמות לביצוע יישור שיניים:

שיטת הסמכים השקופים

בדומה לשיטה המסורתית של סמכים ממתכת בשיטה זו מדבקים  סמכים חיצוניים עשויים חרסינה, ביניהם עובר חוט מתכתי מצופה סיליקון.

 • יתרונות: פחות כאבים, פחות בולט לעין והתוצאות מהירות יותר.
 • חסרונות: פחות עמיד ממתכת. משך זמן הטיפול שנה וחצי – שנתיים.

שיטת אינויזיליין

השיטה יישור שיניים למבוגרים המתקדמת ביותר ביום הכוללת קשתית שקופה המונחת על גבי השיניים וניתנת לשליפה מידית בעת הצורך.

 • יתרונות: נוחות, שמירה על האסתטיקה ועל היגיינת השיניים וזמן טיפול קצר יותר. משך זמן הטיפול קצר משמעותית מטיפול רגיל ולוקח בממוצע חודשיים – 6 חודשים.
 • חסרונות: עלות גבוהה, לא מתאימה לכל המקרים.

השיטה הפנימית/לינגואלי

שיטה זו כוללת הדבקת סמכים על הדופן הפנימית של השיניים באופן שלא מבחינים בגשר. היא מתאימה במיוחד למבוגרים שמעוניינים לעבור את ההליך מבלי שניתן יהיה להבחין בו.

 • יתרונות: ניתן לחייך ולדבר בחופשיות תוך שמירה מלאה על המראה האסתטי, השטח החיצוני של השן לא נפגע, מתאימה גם למקרים מורכבים.
 • חסרונות: נדרשת מיומנות רופא גבוהה, קשה יותר לשמור על היגיינת פה. משך זמן הטיפול כשנה וחצי – שנתיים.

שיטת דמון

שיטה זו כוללת הדבקת סמכים ננעלים ללא גומיות המאפשרים חיכוך נמוך ותזוזה חלקה יותר של השיניים. קיימות מערכת דמון פורצלן ומתכת, כאשר השוני ביניהם הוא אסתטי בלבד – הפורצלן מתמזג עם צבע השיניים ואינו בולט לעין.

 • יתרונות: טיפול מהיר יותר נוח יותר, ושמירה נוחה יותר על היגיינת הפה והשיניים.
 • חסרונות: שביר יותר מגשר מתכתי ולכן נדרשת זהירות במיוחד בזמן אכילה. משך זמן הטיפול עד 12 חודשים.

מהו יישור שיניים אינויזליין?

שיטת אינויזליין הינה השיטה המתקדמת ביותר של יישור שיניים למבוגרים. זהו למעשה יישור שיניים באמצעות קשתית שקופה עשויה פולימר רפואי וללא גשר.
הטיפול מתוכנן באופן ממוחשב וכולל סריקה תלת ממדית של הפה והשיניים, והדפסה ממוחשבת של סדרת קשתיות בהתאמה אישית למטופל על פי קצב התקדמות הטיפול שמתכונן מראש. המטופל מקבל את סדרת הקשתיות לביתו, כאשר כל כשבועיים הוא מחליף קשתית, ומגיע לביקורת במרפאת השיניים לצורך מעקב ובחינת התקדמות הטיפול. את הקשתית יש להרכיב במשך כל היום ויש להסירה בזמן האוכל ולצורך צחצוח שיניים ותחזוקת השיניים.

יתרונות השיטה:

 1. בלתי נראית – מאפשרת לעבור הליך ארוך ומשמעותי תוך שמירה על פרטיות ואסתטיקה.
 2. שליפה מהירה – ניתן לשלוף את הקשתית באופן מידי בעת הצורך (בזמן האוכל, בזמן צחצוח שיניים ועוד).
 3. אין פגיעה בשיניים – הקשתית לא מכתימה את השיניים, לא יוצרת חיכוך פוגע ומאפשרת שמירה מלאה על היגיינת הפה כמו שימוש בחוט דנטלי.
 4. איך פגיעה בדיבור – הדיבור לא נפגם ולא משתנה ונשאר בדיוק כפי שהיה קודם לכן.
 5. טיפול קצר יותר – השיטה מאפשר תוצאות מהירות וטיפול קצר יותר עד לתקופה של 6 חודשים בלבד.
 6. נוחות מקסימלית – אין מתכות, חוטים וברזלים שעלולים לפצוע את החניכיים.
 7. תכנון ממוחשב – מאפשרת טיפול ממוקד ומדויק יותר. ניתן להזיז שן בודדת או קבוצת שיניים בנפרד.

יישור שיניים פנימי - המכונה גם יישור שיניים לינגואלי

השיטה הפנימית כוללת הדבקת גשר בדומה לשיטה הקלאסית אך ההבדל הגדול הוא מיקומו של הגשר – בצד הפנימי של השיניים כך שהוא בלתי נראה לעין ולכן מעניק הרגשה נעימה יותר למטופל. הגשר הפנימי מזיז באופן הדרגתי את השיניים עד לקבלת קשת שיניים אידיאלית. שיטה זו מתאימה למטופלים מבוגרים בגלל שהיא לא בולטת לעין ומאפשרת שמירה על האסתטיקה וגם בגלל שהיא מתאימה לשיניים גדולות ולא קטנות מידי.

האם יישור שיניים למבוגרים כואב?

יישור שיניים נחשב לטיפול הכרוך בכאבים ובתופעות לוואי בימים הראשונים שלו. לאחר מספר ימים הכאבים פוחתים בהדרגה, ולאחר מכן פוסקים לגמרי.

דגשים לפני ואחרי טיפול יישור שיניים

לפני הטיפול מומלץ לעבור בדיקה אצל מומחה לבריאות החניכיים על מנת לוודא שאתם לא נזקקים לטיפול הכנה על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות מהירה של דלקת חניכיים בתקופת היישור. באם אתם סובלים ממחלות חניכיים חשוב לבדוק את החניכיים ואת העצם התומכת בשיניים פעם עד פעמיים בשנה.
לאחר יישור שיניים למבוגרים ישנה חשיבות רבה לשימור תוצאות הטיפול ולהחזקת השיניים במיקומן החדש. לצורך כך משתמשים בשילוב של קיבוע, חוט מתכת דקיק המודבק בחלק הפנימי של השיניים ובפלטה נשלפת שמורכבת במהלך הלילה. הבחירה בסוג השימור (קיבוע או פלטה) תלויה באופי המטופל, סדר יומו ושגרת חייו.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בתחום יישור השיניים. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל.

 

למידע נוסף על יישור שיניים למבוגרים במרפאת  ״פרמון קליניק״ צרו איתנו קשר. 

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן