ניתוח חניכיים

תוכן עניינים

מחלות חניכיים הן הסיבה העיקרית לאובדן שיניים בריאות. הסכנה הגדולה היא שאין קשר בין התקדמות המחלה לתחושת כאב. אומנם לא חשים כאב, אך יש פגיעה ממשית באחיזת השן שמשתחררת לאיטה עד לרגע הקריטי האל חזור בו נושרות שיניים בריאות.

הסיבה העיקרית למחלת חניכיים ולהרס מנגנון האחיזה בשן (פריודונטיטיס), הינה רובד חיידקים. כאשר גם הסידן מהרוק, מתווסף לרובד החיידקים הזה, נוצרת אבנית שנספחת על צווארי כותרות השיניים והנזק הופך לחמור יותר. במאמר הבא נסביא על ניתוח חניכיים ומתי הוא מתבצע.

ניתוח חניכיים במקרה של נסיגת חניכיים

ישנם הרבה מאד אנשים אשר סובלים מנסיגת חניכיים אך כלל לא מודעים למצבם מאחר שהנסיגה מתפתחת בתהליך איטי ומתמשך שלרוב לא מלווה בתחושות יוצאות דופן. לאחר תהליך הנסיגה ההדרגתי, עלולה להיווצר רגישות יתרה בשן ועלול להתקבל מראה אשר מעיד על נסיגה בפועל: מראה שן ארוכה יותר כתוצאה מנסיגת החניכיים לאחור, כך שגם השן וגם השורש של השן הופכים להיות חשופים יותר ולכך ישנן מספר השלכות כשהחמורה ביותר היא בעיה בתמיכה של העצם והתרופפות השן.

ברוב המקרים הסיבה לנסיגת חניכיים היא דלקת חניכיים או הימצאותן של מחלות אחרות באזור החניכיים. טיפול נכון ומידי יכול לעזור בעצירת המחלה אך לא בהחזרת המצב לקדמותו ומכאן חשיבותה של האבחנה במוקדמת. לרוב, נסיגת החניכיים היא תוצר ישיר של מחלת חניכיים, אך ישנם מקרים בהם הנסיגה היא פועל יוצא של התנהגות לא נכונה המשפיעה לרעה על חלל הפה. כמו לדוגמא צחצוח שיניים אגרסיבי מידי, ביצוע פירסינג באזור הפה, גירוי כימי כתוצאה מנטילת תרופות ועישון.

צרו איתנו קשר

סימני אזהרה לנסיגת חניכיים

חניכיים מדממות, אדומות ונפוחות.

 1. שיניים רופפות – הדלקת ברקמות התומכות את השן ותהליך איבוד עצם סביב השן עלולים לגרום לשיניים מתנדנדות ורופפות.
 2. חניכיים מבריקות – נראה מבריק של החניכיים מעיד על חניכיים לא בריאות.
 3. שינויים במראה תותבות חלקיות, גשרים וכתרים – יש תחושה שמראה הפה השתנה והכל זז ממקומו ולא סודר כפי שהיה קודם לכן, הדבר נובע משינויים שחלים בשיניים הקבועות ואשר משפיעים על כל המיקומים בפה.
 4. פצעים בחלל הפה – תופעה של ריבוי פצעים וכיבים בחלל הפה כתוצאה משינויים שחלים במהלך הנסיגה. תופעה זו מחייבת בדיקת רופא וטיפול מתאים.
 5. הבל פה – מצב של ריח רע מפה הוא אחד מהסממנים הבולטים של מחלת חניכיים פעילה.
 6. רגישות יתר – הרגישות באה לידי ביטוי בעת אכילת מזון או שתייה של מאכלים ומשקאות קרים וחמים ואף בזמן ריצה.
 7. מראה של שיניים "ארוכות" יותר וחסרות פרופורציה – השיניים הן לא אלה שגדלו אלא החניכיים נסוגו לאחור והצטמצמו כך שמתקבל מראה של שיניים ארוכות יותר.

הטיפול במחלות חניכיים

בשלב הראשון יש לבצע טיפול להסרת אבנית לפחות ארבע פעמים בשנה על מנת להגיע למצב של היגיינת פה מרבית. במקרים חמורים המלווים בהימצאותם של כיסי חניכיים יש לבצע ניקוי יסודי יותר הכולל הקצעה והחלקת שורשים. במקרים מאוד קשים של נסיגת חניכיים מתקדמת אשר באה לידי ביטוי בפגיעה במנגנון האחיזה של שורשי השיניים, דרושה התערבות כירורגית של ניתוח חניכיים לצורך שמירה על  מתאר חניכיים בריא וטיפול בכיסי החניכיים.

השתלת חניכיים

ניתוח השתלת חניכיים הוא תהליך כירורגי אשר מטרתו הינו שיקום מקסימלי של רקמות החניכיים. התהליך מתבסס על הנחת כמות גדולה של רקמות חניכיים מסביב למספר שיניים, או מסביב לשן אחת בהתאם לצורך ולהחלטת הרופא.

ניתוחי חניכיים

בזמן תהליך של נסיגת חניכיים בו החניכיים זזות ממקומן ולמעשה מצטמצמות, ההגנה הטבעית של הפה בפרט ושל הגוף בכלל נפגעת ובכך אנו הופכים לחשופים יותר. החניכיים מגנות על הגוף מפני חדירה של חיידקים שונים ומגנות עלינו מפני פגיעה ונזקים שונים. בנוסף, נוצרת רגישות גבוהה בזמן אכילה ושתיה ובכך גם איכות החיים נפגעת ויורדת. ולבסוף ישנה גם הפגיעה האסתטית, נסיכת חניכיים מתקדמת מאופיינת במראה לא אסתטי של שיניים ארוכות ופגומות.

לאחר בדיקת רופא מקיפה ויסודית, תינתן חוות דעת שתכלול את דרך הטיפול היעילה והמתאימה ביותר עבור המטופל. ניתוח חניכיים בהרדמה מקומית עורך זמן קצר יחסית וחשוב שיתבצע אך ורק על ידי רופא אשר מיומן בטיפול במחלות חניכיים.

סוגי הניתוחים לחניכיים

 1. השתלת שיניים חופשית – טיפול המיועד למטופלים בעלי חניכיים דקות. בפעולה זאת נעשה שימוש ברקמות מאזור גג הפה (החיך). הרופא משתמש בכמות קטנה מאד של רקמות מאזור החיך, אשר מוצמדות לאזור הבעייתי בחניכיים שמצריך טיפול.
 2. השתלה של רקמות החיבור – זוהי השיטה הפופולארית ביותר, בה נעשה שימוש יותר מכל שיטה אחרת. הפעולה הזאת מבוססת על הצמדת רקמות החיבור לרקמות החניכיים הסובבות את השן שנחשפה בעקבות הנסיגה. רקמות החיבור הנדרשות מתקבלות על ידי ביצוע חתך באזור גג הפה אשר גורם ליציאה של רצועת רקמות – רקמות החיבור.
 3. השתלת השיניים הסביבתית – בפעולה זאת נלקחות רקמות מאזור החניכיים הסמוך לשן המטופלת. רקמות החניכיים מוחדרות לתוך חתך במטרה לכסות את האזור החשוף שנותר בבסיס השן.
 4. ניתוח חניכיים רגנרטיבי – מטרת הניתוח הינה לייצר מחדש את כל הסביבה שנהרסה מסביב לשן – עצם חדשה, קושרים חדשים וחיזוק צמנט.

החלמה מניתוחי חניכיים דורשת הקשבה מלאה להוראות הרופא אשר יכללו המלצות הנוגעות למזון, פעילות שתוכלו לבצע והדרכה על נטילת תרופות לשיכוך כאבים ולעתים אף אנטיביוטיקה בכדי להפחית סיכוי לדלקת. רמת הכאבים, גם בניתוח וגם לאחריו תלויה בעומק ההשתלה ובסוג ההשתלה שבוצעה. במידה שההשתלה כללה הוצאה של רקמות מאזור החיך, תורגש אי נוחות כמספר ימים לאחר הטיפול. הסיבה לכך טמונה בעובדה שאזור החיך פעיל מאד, כך שבזמן אכילת מזון ושתייה עלולים לחוש צריבה וכאב בעקבות המגע עם הפצע החשוף.

 

במרפאת השיניים ׳פרמון קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מובילים באבחון מחלות חניכיים ומבצעים מגוון ניתוחי חניכיים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. לאחר בדיקת רופא מקיפה ויסודית, תינתן חוות דעת שתכלול את דרך הטיפול היעילה והמתאימה ביותר עבור המטופל. ניתוח חניכיים בהרדמה מקומית עורך זמן קצר יחסית וחשוב שיתבצע אך ורק על ידי רופא אשר מיומן בטיפול במחלות חניכיים.

צרו איתנו קשר
<
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן