נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

השתלת שיניים לסת עליונה

אובדן שיניים בלסת העליונה או היחלשות שלהן, עשויה להשפיע הן על תפקוד המטופל והן על המראה החיצוני. השתלת שיניים בלסת העליונה הוא טיפול מתקדם בענף רפואת השיניים, המאפשר השלמת שיניים חסרות שאבדו, בין אם כתוצאה ממחלה ובין אם כתוצאה מאירוע טראומה, כמו גם עבור מטופלים בעלי שיניים חולות, חלשות, שבורות ו/או פגועות, שלא ניתן להציל באמצעות טיפולי שיניים אחרים.

תוכן עניינים

השתלה דנטלית

שתל הוא למעשה הבסיס המאפשר את שחזור השן. השתלת שיניים מתבצעת באמצעות החדרת השתל, שהוא לרוב פרופיל עשוי טיטניום קטן, בעל תצורה של בורג, המוחדר בעדינות אל עומק החניכיים, ומיועד להתמזג בהן בדומה לשורש השן הטבעית. הסיבה לשימוש בשתלי טיטניום היא שילוב בין איכות החומר וחוזקו המכני, ליכולתו להשתלב בגוף האדם בעצם טבעית, וללא דחיה של הגוף. כיום נהוג לעשות שימוש גם בחומר הזירקוניה לטובת ייצור ויישום של שתלים, כאשר זירקוניה הוא חומר טבעי קרמי, בעל חוזק ועמידות, מראה לבן ואסתטי ויכולת התמזגות בחניכיים בדומה לשתלי טיטניום המתכתיים.
החדרת השתל דורשת קיום של צפיפות עצם מיטבית בחניכיים, שכן אלו הם שיעטפו את השתל ויביאו להתבססות וקליטה שלו בפה, כבסיס לשן.

השתלת שיניים לסת עליונה

לאחר תהליך החדרת השתל, ובהתאם לשיטת ההשתלה, תותקן מעל השתל מבנה שן טבעית וכתר, המדמים את השן הטבעית הן במראה והן במאפיינים, ויעניקו למטופל שיניים קבועות חדשות, מתפקדות ובמראה טבעי.

מה ההבדל בין השתלת שיניים לסת עליונה לתחתונה?

ענף רפואת השיניים מפריד הליכי השתלת שיניים בלסת עליונה ביחס לאזורים אחרים בפה, וזאת בשל האנטומיה של הפה והלסת, והחיבור של אזורים שונים בפה לאלמנטים אחרים במבנה הפנים והראש.

המאפיינים המבדילים את הליך השתלת שיניים לסת עליונה:

  • הלסת העליונה לרוב בעלת נפח עצם נמוך יותר, ולמעשה צפיפות עצם נמוכה שמגבילה את יכולת העצם לשאת שתלים דנטליים. במקרים רבים, ובעיקר כאשר נדרשת השתלת שיניים בלסת עליונה למספר שיניים, תידרש פעולה מקדימה של השתלת עצם או שימוש בטכניקות השתל המתבססות על עצמות הלסת והלחיים, עצמות חזקות וצפופות יותר מעצמות החניכיים.
  • סינוסים– הסינוסים הם חללים המצויים בעצמות הגולגולת, בקירוב לעצם האף והלחיים, ונושקים לשורש השן בלסת העליונה. השתלת שיניים בלסת העליונה מצריכה מיפוי וניתוח של אנטומיית הפנים, מבנה הלסת ומיקום מדויק של הסינוסים, במטרה למנוע החדרה של שתלים דרכם. ביצוע השתלת שיניים לסת עליונה עשוי לדרוש יישום של השתלים בזווית למניעת חדירה לסינוס, הליך כירורגי לצורך הרמת סינוס, ומומלץ באמצעות טכנולוגיות להשתלת שיניים ממוחשבת בכלים דיגיטליים המאפשרים תכנון ויישום מדויק של מיקום השתלים.

השתלת שיניים לפי חלוקת הלסת העליונה

נוסף להבדל בין השתלת שיניים לסת עליונה ללסת תחתונה, קיימים גם הבדלים ובניית תכנית טיפול על פי אזורי הטיפול:

  • לסת קדמית- השתלת שיניים קדמיות בלסת העליונה דורשת הקפדה על דיוק במיקום השתלים והסידור שלהם בפה, כמו גם עדיפות לשימוש בשתלי זירקוניה לבנים למניעת השתקפות או חשיפה של קו מתכתי וליצירת מראה אסתטי מושלם.
  • לסת אחורית– השיניים בלסת האחורית פחות גלויות לעין, אולם מצויות בקרבת הסינוס המקסילרי, שעשוי לסבול מצניחה, שינויים בהיקף ובמבנה לאורך השנים, ומחייב תכנון מוקדם ורמת דיוק גבוהה בקביעת מיקומי ההשתלה. במקרה של סינוס נמוך וחוסר במרווח מספק בין רכס הלסת לסינוס המקסילרי עשויה להידרש הרמת סינוס, ביצוע שתלים בזאליים או השתלה בשיטת העמסת שתלים. השתלת שיניים לסת עליונה בחלק זה דורשת פעולה כירורגית מקצועית, מדויקת ומתבססת על צילומים פנורמיים ו/או דיגיטליים מתקדמים.
  • לסת מלאה– השתלת שיניים לאורך כל הלסת העליונה, הכוללת שיניים קדמיות ואחוריות גם יחד, מחייבת התייחסות לכלל האתגרים והצרכים, התקנת שתלים חזקים בעלי יכולת עמידה בעומס בהתאם למיקום השתל ותפקיד השן, התחשבות באנטומיית הפה ומתן מענה מדויק תוך התייחסות גם לצורך האסתטי ולנראות התוצאה הרצויה.

מי מתאים להשתלת שיניים בלסת עליונה

בהתאם לאתגרים הרבים המצויים בהליך השתלת שיניים בלסת עליונה, מדובר בטיפול שאינו מתאים לכל מטופל, ודורש קיום של מספר אלמנטים:

  • השתלות שיניים מיועדת למטופלים במצב בריאותי תקין, ללא מחלות כרוניות אשר יכולות להשפיע על הליך קליטת השתל בחניכיים (דוגמת סוכרת או מחלות הנוגעות לקרישיות דם) או מחלות אונקולוגיות.
  • בריאות הפה והחניכיים– אין לבצע השתלת שיניים על גבי חניכיים פגועות, חולות ודלקתיות. יש לטפל במחלה ולשקם את בריאות הפה והחניכיים טרם בצוע ההשתלה.
  • הימנעות מעישון– עישון גורם להרס של נימי דם ומהווה גורם לדחיית השתלים על ידי החניכיים. מטופלים מעשנים נדרשים להפסקת העישון מספר שבועות בטרם הטיפול לשיקום תשתית החניכיים והפה. גם לאחר ביצוע ההשתלה מומלץ להימנע מעישון כליל- שכן העישון עשוי לפגום באורך חיי השתלים והטיפול המורכב.
  • צפיפות עצם- צפיפות עצם טובה שתאפשר החדרה וקליטה של שתלים.
  • סינוס בריא, תקין ובמיקום גבוה מעל רכס החניכיים.

כאמור, בעיות במבנה ומיקום הסינוס ומחסור בעצם ניתן לפתור באמצעות הליכים כירורגיים: הרמת סינוס, השתלת עצם או באמצעות יישום שיטות מתקדמות אחרות להשתלת שיניים.

באילו מצבים יש לבצע הרמת סינוס לפני השתלת שיניים בלסת העליונה

הסינוס נוטה לשינויים עם השנים ועשוי להיות מושפע מקיום דלקות חניכיים, הליכים כירורגיים, אלרגיות ומחלות. הרמת סינוס נדרשת כאשר הסינוס המולקולרי נמוך במיוחד וקיים חשש פגיעה בסינוס בעת החדרת שתל.

הליך ניתוח הרמת סינוס

הרמת סינוס מתבצעת באמצעות הליך כירורגי מקומי, תחת הרדמה מקומית או סדציה. במסגרת ההליך מתבצעת הפרדה של רירית הסינוס מחלקו התחתון (רצפת הסינוס), ומילוי גרגירי עצם בחלל שנוצר. קיימות מספר שיטות לחדירה ולגישה אל אזור הסינוס, בהתאם לתמונה האנטומית של הפה והעצם ועל פי שיקול דעת הרופא, ליישום באופן בטוח ככל הניתן ותוך צמצום היקף החדירה הכירורגית, להחלמה מהירה יותר.

השתלת שיניים ביום בלסת העליונה

מרפאות רבות מפרסמות אפשרות להשתלת שיניים ביום אחד בלסת העליונה ובכלל. חשוב לציין כי הליך זה מתייחס למטופלים בעלי צפיפות עצם מיטבית וסינוס בריא במיקום אופטימלי, לא ורך בהליכים כירורגיים מוקדמים. השתלת שיניים ביום אחד מתבצעת לרוב תחת הרדמה מלאה, ומתאימה למטופלים בעלי חשש או חרדה דנטלית.
המונח מתייחס להליך החדרת השתלים וספיגתם בעצם בלבד, ואינו כולל הליכי אבחון, קביעת התאמה והכנה, כמו גם הליכי ביקורת והתקנת כתרים קבועים.
הליך זה מיושם בשיטות מתקדמות ובטכנולוגיות המסייעות להחדרת השתל בצורה מדויקת, ללא פגיעה ברקמות בריאות, וללא צורך בהליך המתנה ממושך לחשיפת השתלים.

מרפאת השיניים פרמון קליניק בניהול ד"ר ערן פרמון היא בין המרפאות המתקדמות והאיכותיות בישראל, המספקת ללקוחותיה רפואת שיניים אישית, מקצועית ואיכותית עם רופאים מובילים בתחום. המרפאה נמצאת במרכז רמת השרון, במבנה חדיש ומזמין, במיקום נוח המספק דרכי גישה נוחות מכלל הערים בגוש דן והשרון, לצד חניה נגישה ומרווחת.

להתייעצות עם הצוות המקצועי והמסור שלנו

צרו איתנו קשר

לקוחות מרוצים

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

ד״ר ערן פרמון חבר באגודות הבאות

ההסתדרות לרפואת שיניים
ההסתדרות לרפואת שיניים
הקונגרס הבין לאומי להשתלות
הקונגרס הבין לאומי להשתלות
העמותה להשתלות דנטליות
העמותה להשתלות דנטליות

מידע נוסף

דילוג לתוכן