נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

יישור שיניים שקוף

במציאות של היום רוב האנשים נאלצים להתמודד עם חיוך שאינו מושלם, שיניים עקומות, צפופות או בולטות ולסתות שלא נסגרות כראוי. מעבר לכך שמדובר בפגיעה במראה ובאסתטיקה, זוהי גם פגיעה בהתנהלות היומיומית ברהיטות הדיבור ובאיכות הלעיסה. יישור שיניים מאפשר לקבל תוצאה אידיאלית של פה אסתטי ומתפקד כאשר יישור שיניים שקוף מאפשר לקבל זאת במינימום זמן ובמקסימום איכות מבלי שאף אחד בסביבה יבחין בכך. הטיפול האורתודונטי השקוף והבלתי נראה מהווה תחליף מודרני לגשר המסורתי ומותאם יותר לקצב החיים המהיר ולמודעות הגבוהה לאסתטיקה.

תוכן עניינים

שיטות יישור שיניים שקוף

יישור שיניים קלאסי

יישור שיניים בשיטה הקלאסית מתבסס על טכניקה וותיקה הכוללת הדבקת סמכים עשויים מתכת על גבי השיניים. הטיפול אורך כשנה וחצי עד שנתיים וכרוך בפגיעה במראה האסתטי ובחוסר נוחות. בשל החסרונות האלו טכניקה זו הפכה למבוקשת פחות בשנים האחרונות.

סמכים שקופים

יישור שיניים שקוף באמצעות הסמכים השקופים הם שיטה משופרת של היישור הקלאסי בכך שהם לא מאד בולטים ומאפשרים אסתטיקה משופרת. הם מודבקים על גבי השיניים ומחוברים באמצעות חוט מתכתי מצופה בחומר שקוף המאפשר השתלבות מלאה עם צבע השיניים. הטיפול אורך כשנה וחצי עד שנתיים וכרוך בכאבים ובחוסר נוחות.

שיטת אינויזיליין - Invisalign

שיטת Invisalign זוהי טכניקה מתקדמת וחדשנית המאפשרת ליישר את השיניים ללא גשר בכלל. הטיפול כולל סדרה של קשתיות שקופות המורכבות על גבי השיניים ומתמזגות בצורה מלאה בפה. הקשתית ניתנת לשליפה מידית בקלות ובכל רגע בהתאם לצורך של המטופל כך שמתאפשרת שמירה מיטבית על היגיינת הפה והשיניים. השיטה מתאפיינת בשמירה על האסתטיקה של הפה והמראה הכללי ולמעשה מאפשרת לעבור תהליך של יישור שיניים בפרטיות גמורה ומבלי שאף אחד ישים לב ואורכת כשנה.

יישור שיניים פנימי

יישור שיניים פנימי הוא שיטה הכוללת הדבקת סמכים על גבי החלק הפנימי של השיניים כך שאינם בולטים. שיטה זו מתאימה לכל המקרים האורתודונטיים גם למורכבים ביותר. קיים קושי רב בהסתגלות לסמכים ובשמירה על היגיינת הפה.

דיימון

היא שיטה של הדבקת סמכים הננעלים על גבי השיניים ללא גומיות. קיימת מערכת דיימון מתכת אשר בולטת על גבי השיניים וקיימת מערכת דיימון חרסינה בצבע לבן אשר מתמזג עם השיניים ומאפשר שמירה על האסתטיקה של הפה.

יישור שיניים שקוף
יישור שיניים שקוף

האם גשר שקוף לשיניים מתאים לכל מי שזקוק ליישור שיניים?

הקשתיות השקופות מתאימות למטופלים בכל גיל בדומה ליישור שיניים רגיל הניתן לביצוע החל מהשלב בו כל השיניים החלביות נשרו והשיניים הקבועות בקעו. הקשתיות השקופות לא מתאימות למטופלים הסובלים מבעיות חניכיים וספיגת עצם משמעותית מאחר שהלחצים המופעלים על השיניים במהלך הטיפול, עלולים לפגוע ולהחליש שיניים שאינן בריאות. כמו כן, הטיפול לא מתאים למטופלים עם שתלים רבים בפה שכן הקשתיות מיועדות להזזת שיניים טבעיות.

כיצד מתבצע יישור שיניים שקוף בשיטת אינויזליין?

בפגישה הראשונה יבדוק רופא השיניים את מידת ההתאמה לטיפול ויבצע סריקה מתקדמת אשר על פיה ובהתאם להנחיות הרופא תיקבע תוכנית הטיפול והקשתיות יישלחו לייצור. השינוי יתחיל להראות כעבור מספר שבועות ועם סיום הטיפול יתקבלו שיניים ישרות וסימטריות.

שלבי הטיפול:

 1. התייעצות ובדיקת אבחון ראשונית.
 2. ביצוע סריקה של השיניים והפה, בניית תוכנית טיפול בהתאמה אישית למטופל והעברתה לחברת אינויזליין.
 3. הצגת הדמיה תלת ממדית המדמה קשתית שקופה בהתאם למדידות ולסריקה.
 4. ביצוע תיקונים לקבלת התאמה מלאה והערכת משך זמן הטיפול.
 5. ייצור סדרת הקשתיות.
 6. מסירת הקשתיות למטופל והדרכה באשר לאופן הרכבת והחלפת הקשתיות.
 7. בתהליך של יישור שיניים שקוף יש להגיע לביקורת במרפאה אחת ל 4-6 שבועות.
 8. סיום הטיפול בתום הרכבת סדרת הקשתיות ושמירת התוצאה הסופית באמצעות פלטה או קיבוע.

כיצד מתבצעת התאמת פלטות שקופות ליישור שיניים בשיטת אינויזליין?

הקשתיות השקופות אשר עומדות במרכזו של הטיפול בשיטת Invisalign, מבוססות על הדמיה תלת ממדית ממוחשבת המאפשרת דיוק רב כך שהקשתית המתקבלת מותאמת באופן מלא למטופל. הטיפול מתחיל בביצוע הדמיה לאחריה מייצרים באופן ממוחשב סדרה של קשתיות עשויות פולימר רפואי המותאמות מראש לכל שלבי הטיפול כך שניתן מראש להעריך את משך הטיפול על פי מספר הקשתיות. המטופל מקבל לביתו את הקשתיות כאשר כל אחת מהן מורכבת לתקופה של 3 שבועות ואמורה לגרום לתזוזה של השיניים בכ 0.3 מילימטר.

מה היתרונות בשיטת אינויזליין?

 • שמירת המראה האסתטי לכל אורך הטיפול. הקשתיות השקופות המונחות על גבי השיניים אינן בולטות וכמעט שאינן נראות אפילו במבט ישיר לאזור הפה. כך שניתן לבצע יישור שיניים ללא כל שינוי חיצוני ותוך שמירה על שגרת החיים הרגילה.
 • שמירה על היגיינת השיניים והפה. הקשתית השקופה ניתנת לשליפה מהירה בכל רגע נתון, כך שניתן להסירה על מנת לצחצח שיניים.
 • הסתגלות קצרה ומהירה. תהליך הטיפול לא כרוך בשינוי משמעותי ולכן תקופת ההסתגלות קצרה וקלה.
 • ידידותי לפה ולשיניים. הקשתית עשויה מחומרים ידידותיים כך שלא נגרמת שום פגיעה לפה ולשיניים. הקשתית לא פוגעת בדיבור ולא גורמת לחתכים או לפציעות בחניכיים ובלשון.
 • משך הטיפול קצר יותר. בהשוואה לשיטת האחרות ליישור שיניים, שיטה זו מאפשרת טיפול קצר ומהיר יותר וחזרה מהירה יותר לשגרה.
 • תוצאות מרשימות ואיכותיות יותר. התכנון של הטיפול והביצוע שלו באופן ממוחשב, מעלים את רמת הדיוק של הטיפול ומאפשרים קבלת תוצאות טובות ומדויקות יותר מאשר בשיטות האחרות.
 • שימוש קל ונוח. הקשתית נוחה מאד לתפעול, קל מאד לשלוף אותה ולהחזירה למקומה ללא כל מאמץ ובכל רגע נתון.
 • מענה לכלל הבעיות האורתודנטיות. יישור שיניים שקוף מעניק מענה כמעט לכל הבעיות האורתודונטיות הקיימות.
 • תחזוקה פשוטה. קל ופשוט לתחזק את הקשתיות, שולפים אותן שוטפים ומנקים.
 • תוצאה ידועה מראש. באמצעות ההדמיה הממוחשבת ניתן לראות מראש את התוצאה הסופית ואת כל שלבי הטיפול כך שהכל ידוע למטופל מראש.
 • שמירה על השיניים. הקשתיות השקופות לא פוגעות באימייל של השן בניגוד לשיטות אחרות.
 • שליפה מהירה. הקשתית נשלפת בקלות ובמהירות כך שניתן להסיר אותה בזמן האוכל או באירוע חשוב.

האם יש חסרונות בשיטת אינויזליין?

 • שיתוף פעולה קפדני של המטופל. בכדי להבטיח טיפול יעיל ותוצאות טובות, נדרש שיתוף פעולה קפדני של המטופל לצורך הרכבה רציפה של הקשתית, 20-22 שעות ביממה.
 • עלות הטיפול יכולה להיות גבוהה יותר בהשוואה לשיטות אחרות כתוצאה מהמכשור המתקדם ועבודת ההכנה במעבדה המותאמת לכל מטופל.
 • נדרשת הסתגלות של המטופל להרכבת הקשתית השקופה.

האם טיפול בקשתיות Invisalign כואב?

יישור שיניים שקוף בשיטת אינויזליין מאפשר מינימום כאב ואי נוחות בהשוואה לכל השיטות האחרות הקיימות. הקשתיות השקופות הן חלקות ונעימות מאד למגע ולכן מתמזגות באופן טבעי בפה בניגוד לגשר קונבנציונלי בשיניים אשר יכולים להיווצר בו קצוות חדים שעלולים לפצוע את הלשון ואת החניכיים.

בנוסף, הקשתית מפעילה לחץ על כל שן או על קבוצת שיניים ספציפית כך שלעיתים עלולה להיות תחושה של חוסר נוחות קלה בלבד בניגוד לגשר בו מופעל לחץ על כל השיניים ללא אבחנה בין שן לשן כך שהכאב מורגש הרבה יותר.

הקשתית השקופה הראשונה עלולה לגרום לחוסר נוחות ולתחושה של לחץ, רוק עלול להצטבר יותר מהרגיל ועלול להיות קושי קל בדיבור אך כל התופעות האלה נעלמות לאחר מספר ימים. יש לזכור שעל אף שמדובר בטיפול שכמעט ואינו נראה, מדובר ביישור שיניים לכל דבר ועניין הכרוך בהזזת השיניים ולכן תחושת אי נוחות וכאבים הם חלק בלתי נפרד מהתהליך.

כמה זמן לוקח יישור שיניים עם קשתיות שקופות?

טיפול יישור שיניים ממוצע אורך כשנה וחצי כאשר זמן הטיפול המדויק תלוי במקרה. הטיפול בשיטת Invisalign לרוב קצר יותר מאשר הטיפול הקונבנציונלי באמצעות גשר.

יישור שיניים שקוף - כמה זמן צריך להרכיב את הפלטות השקופות במהלך היום?

את הקשתיות מרכיבים כל היום כאשר מסירים אותן בזמנים קצובים – בזמן האוכל ולצורך צחצוח שיניים וחוט דנטלי. על מנת להבטיח טיפול יעיל והתקדמות טובה יש להרכיב את הקשתית לפחות 22 שעות ביום.

מתי צריך להגיע לבקרה במהלך הטיפול?

ברוב המקרים הביקורים במרפאת השיניים ייקבעו אחת לחודש – חודש וחצי. רופא השיניים יבדוק שהקשתית מבצעת את פעולתה נאמנה ושיישור השיניים מתקדם על פי התכנון. במידה ותתעורר בעיה, הרופא יבדוק מחדש את הקשתית ואת התאמתה למצב השיניים של המטופל.

מי רשאי לבצע התקנת גשר שקוף?

האורתודונטיה הינה תחום נפרד מרפואת השיניים הכללית. על מנת לקבוע תוכנית טיפול מתאימה וכדי להשיג תוצאה בריאה ואסתטית לאורך שנים רבות, נדרש לבצע בדיקה ואבחנה מדוקדקת, תוך התחשבות במספר גורמים – מכניים, ביולוגיים ואסתטיים. חשוב לבצע כל טיפול אורתודונטי אצל רופא מומחה יישור שיניים שקוף אשר עבר התמחות בתחום האורתודונטיה והוא בעל רישיון של רופא מומחה.

האם הרכבת פלטות שקופות משפיעה על הדיבור?

הקשתית הראשונה בטיפול עלולה לגרום לחוסר נוחות, לתחושת לחץ, להצטברות של רוק וליצור קושי בדיבור. תופעות אלו ייעלמו כעבור מספר ימים עם ההסתגלות לקשתית. למטופל יש אפשרות לבחור את זמן ההסתגלות שנוח לו, כך שניתן לבחור להרכיב אותה מספר שעות בלילה ולהעלות את מספר השעות בהדרגה לצורך הסתגלות מדורגת וקלה יותר.

האם הגשר השקוף משפיע על האכילה?

ברוב המקרים מסירים את הקשתית לפני הארוחה ומחזירים אותה למקום עם הסיום כך שאין שום הגבלות על אכילת מאכלים. יש אפשרות לאכול עם הקשתית כל עוד המזון לא מכיל צבעים עזים אשר צובעים את הקשתית כמו כורכום, יין או ארטיק לימון. במידה ובוחרים לאכול עם הקשתית, מומלץ לשטוף אותה בתום הארוחה. במידה ורוצים ללעוס מסטיק יש לשלוף את הקשתית ולהחזירה למקומה מיד כשמסיימים.

לסיכום, יישור שיניים זמין היום לכולם יותר מתמיד. ילדים, צעירים ומבוגרים יכולים לעבור את התהליך בקלות ובמהירות תוך בחירה בשיטה המתאימה לכל אחד מהם החל מהגשר המסורתי ועד שיטת אינויזליין המתקדמת, וליהנות משינוי משמעותי של המראה הכללי ותפקוד הפה.

למידע נוסף על יישור שיניים שקוף  במרפאת  ״פרמון קליניק״ צרו איתנו קשר. 

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן