נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים זהו השם לתהליך שמתרחש כאשר אנו מצמידים שכבה דקה של חומר קראמי-חרסינה לפני השטח של השן על מנת לקבל מראה שיניים חלק, ישר ואסטתי. התהליך הוא פרטני לכל מטופל וכולל התאמה אישית של חומר הציפוי ביחס למצבן של השיניים.

חרסינה הוא החומר הנפוץ ביותר מכיוון שהוא דומה מאוד לשיניים טבעיות מבחינת צבע, שקיפות ועמידות

מתי כדאי לשקול טיפול ציפוי חרסינה לשיניים?

ציפויי חרסינה משמשים לעתים קרובות לטיפול בשיניים שצבעם שונה, מוכתם או איבדו את הבהירות הטבעית שלהם עקב הזדקנות, עישון או צריכת מזונות ומשקאות מסוימים. ניתן להשתמש בהם גם כדי לשפר את המראה של שיניים  סדוקות או מעוותות, כמו גם למילוי רווחים בין השיניים.

ציפוי חרסינה לשיניים הם פתרון יעיל לשיניים ששינו את צבען ושלא ניתן לטפל בהם בהליך הלבנת שיניים. הם יכולים לשמש גם לתיקון פגמים קלים, כמו שיניים מעט עקומות, ללא צורך ביישור שיניים.

ציפוי חרסינה לשיניים

ברוב המקרים אנחנו שואפים לשפר את הטבע – בעיקר מבחינת צורת השן, מיקומה והגוון שלה. ציפויי חרסינה חדישים מאפשרים לנו לעשות זאת. מדובר במעין עלים דקיקים המצפים את הדופן החיצונית של השן, הם דורשים הסרה מינימלית של חומר שן, מבוצעים תוך ימים ספורים ומאפשרים שיפור ניכר בגוון השן ובצורתה, כולל ישור של שיניים עקומות. ציפוי שיניים מסייע ללקוחות לשפר דרמטית את החיוך תוך זמן קצר.

כיצד מתבצע ציפוי החרסינה לשיניים?

ציפוי חרסינה כולל בדרך כלל מספר שלבים. ראשית, רופא השיניים יעריך את שיניו של המטופל וידון בתוצאה הרצויה של הטיפול. לאחר מכן הם יכינו את השיניים על ידי הסרת שכבה קטנה של אמייל מהשן, כדי ליצור מקום לציפוי. לאחר מכן נלקחת תבנית של השיניים, המשמשת ליצירת ציפויים בהתאמה אישית המתאימים בדיוק על השיניים.

לאחר שהציפויים מוכנים, רופא השיניים ידביק אותם בדיוק רב לשיניים באמצעות דבק מיוחד. לאחר מכן הציפויים מלוטשים כדי להבטיח התאמה מושלמת ומראה טבעי. התהליך כולו לוקח בדרך כלל שניים עד שלושה פגישות על פני מספר שבועות, תלוי במספר השיניים המטופלות.

סוגי ציפויים של ציפוי חרסינה לשיניים

ישנם סוגים שונים של ציפויי שיניים מחרסינה: כמו ציפוי למינייט, לומינרס, משולבי זירקוניה, E-max וכן הלאה. בכל אחד מציפוי השיניים הללו יהיה צורך לבצע שיוף עדין של שכבת האמייל שן השן ועליה להדביק את הצפוי הנבחר. כל ציפוי מורכב מתערובת חומר אחרת בעלת איכויות שונות. עובי ציפוי הוא בדרך כלל בין 0.5 מ"מ ל-1 מ"מ ודורש שני ביקורי שיניים או יותר כדי להשלים את ההליך. סוג הציפוי יבחר לאחר התייעצות עם הרופא בהתאם למראה אותו המטופל מעוניין לקבל כמו רנת שקיפות וטבעיות של השן ושיקולים אחרים כמו עלות וסוג הבעיה.

קיים סוג נוסף של ציפוי חרסינה בקטגוריה של Prepless Veneers – ציפויים ללא הסרת שכבה מהשן. ציפויים אלה הם אופציה פחות פולשנית מאשר ציפוי מסורתי אולם הם האפשרויות לתת מענה למגוון רחב של בעיות הוא קטן יותר ולכן מתאימים לצפוי שיניים ספיצי יותר. 

מי מועמד שיכול לעבור טיפול ציפוי חרסינה?

ציפוי חרסינה לשיניים מתאימים לרוב המטופלים בעלי שיניים וחניכיים בריאות, ומחפשים לשפר את מראה החיוך. עם זאת, ציפויי חרסינה אינם מומלצים לחולים עם מחלת חניכיים חמורה או אמייל שיניים מוחלש, שכן הדבר עלול להשפיע על תהליך ההדבקה ועל אורך החיים של הציפויים. 

שאלות נפוצות

ציפויי חרסינה ניתנים להתאמה אישית רבה, וניתן לבחור  את הצבע והשקיפות של החרסינה כדי להתאים לשאר השיניים מסביב או ליצור חיוך בהיר ואחיד יותר. כאמור גוון השיניים צפוי להישתנות בהתאם לסוג הטיפול, במידה ונעשה נעשה ציפוי שן בודדת, הגוון של הציפוי יתאים לגוון השיניים הטבעי. במידה ומדובר בטיפול משמעותי יותר הכולל סט שיניים מלא ניתן לשלוט בגוון וכן בשקיפות בה מעוניינים. 

ציפוי חרסינה, יכול להחזיק מעמד בין 10 ל-20 שנים ואף יותר לצד תחזוקה ושמירה על היגיינת השיניים.יחד עם זאת, תוחלת החיים שלהם יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כמו איכות הציפויים, מיומנות של רופא השיניים בהצבתם ועד כמה המטופל/ת שומרים על שיניהם.

על מנת להבטיח אורך החיים של ציפויי החרסינה, חשוב להקפיד על הרגלי היגיינת הפה כמו צחצוח פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי באופן קבוע וביקור אצל רופא השיניים לצורך בדיקות וניקיון קבועים. רצוי גם להימנע מהרגלים שעלולים לפגוע בציפוי, כמו לעיסה של חפצים קשים או שימוש בשיניים "ככלי עבודה".

בנוסף, מטופלים עם ציפויי חרסינה צריכים להימנע מהרגלים שעלולים להכתים את הציפויים, כמו עישון או צריכת מזונות ומשקאות בגוון כהה. בעוד שציפויי החרסינה עמידים מאוד בפני כתמים, הם אינם חסינים לחלוטין, וצריכה מופרזת של חומרים מכתים עלולה לגרום לצפוי לשנות את צבעו.

כמו כל הליך דנטלי או רפואי, גם בעת טיפול ציפוי חרסינה עשויים להיות תופעות לוואי או סיבוכים אפשריים, אם כי הם לרוב נדירים. כמה מתופעות לוואי האפשריות כוללות:

  • רגישות בשיניים: מטופלים עלולים לחוות רגישות זמנית לטמפרטורות חמות וקרות מיד לאחר הנחת הציפויים. זה עובר לרוב לאחר מספר ימים עד שבועות בודדים.
  • גירוי בחניכיים: במקרים מסוימים, הנחת ציפויי חרסינה עלולים לגרום לגירוי קל או דלקת בחניכיים. בדרך כלל ניתן לפתור זאת באמצעות משככי כאבים ללא מרשם רופא ומי פה, או על ידי התאמת ההתאמה של סוג הציפוי.
  • סדקים: ככלל ציפויי חרסינה חזקים ועמידים, אולם הם עשויים להיסדק עם הזמן או כתוצאה מלחץ מוגבר על השן כמו חריקת שיניים, או נשיכה של חפצים.
  • החלפה או הסרה: ציפויי חרסינה הם טיפול שיניים קבוע, כלומר לא ניתן להסירם לאחר הדבקתם. כמו כן במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להחליף אותם אם הם ניזוקים או נשחקים עם הזמן.

באופן כללי, ציפויי חרסינה נחשבים לטיפול שיניים בטוח ויעיל, עם מעט תופעות לוואי או סיבוכים. על המועמד לטיפול להתייעץ עם רופא השיניים בכדי לקבל את כל הפרטים על הטיפול ולאחר הטיפול חשוב לשמור הנחיות הרופא,  כדי למזער את הסיכון לבעיות פוטנציאליות.

במרפאת השיניים ׳פרמון קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מובילים בטיפולי אסתטיים וביניהם ציפוי חרסינה. המרפאה מצוידת במכשור הטכנולוגי המתקדם ביותר בעולם, המאפשר טיפול ברמה הגבוהה ביותר וקבלת תוצאות מעולות.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן