נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

כירורגיית שתלים

אובדן שיניים מוביל במקרים רבים גם לאובדן העצם שמחזיקה את השיניים במקומן. במקרים אלה, יש צורך בטיפול מקדים להשתלות שיניים ומהותו שיקום רכס העצם המיועד להשתלות שיניים. 
השתלות העצם מבוצעות בטכניקות שונות בהתאם למיקום בפה, ביניהן הרמת הסינוס, והגבהת הרכס הוורטיקלי. צוות המרפאה שלנו מיומן מאוד ובעל נסיון רב בשיטות החדישות והמהירות ביותר לבניית עצם. 

תוכן עניינים

כירורגיה והשתלות עצם השתלת עצם לצורך השתלת שיניים

כאשר אדם עם בריאות כללית טובה מאבד שן עקב מחלת חניכיים, פציעה או זיהום אחר, השתלת שיניים היא פיתרון מצוין, בטוח וארוך טווח. שתל דנטלי הוא שורש שיניים מלאכותי שמומחה לפורודונטולוגיה וניתוח משתיל בלסת על מנת להחזיק במקום שן או גשר חלופי. שתלים מרגישים ונראים טבעיים, וברגע שהתהליך מסתיים הם מתפקדים בדיוק כמו שיניים טבעיות. שתלים יכולים לסייע גם בהצלת שיניים אחרות, מכיוון שהם אינם נסמכים על תמיכה של שיניים שכנות. השתלת עצם עשויה להיות חלק הכרחי בתהליך כשמדובר בהחדרת שתל דנטלי. 

ניתוח השתלת שיניים 


ניתוח השתלת שיניים מתבצע לרוב בשלבים. ראשית, השן הפגועה מוסרת. ואז עצם הלסת מוכנה לניתוח. בשלב זה, 
המטופל עלול להצטרך לעבור השתלת עצם. שתל עצם הוא הליך המחליף ומחדש עצם אבודה ויכול גם להחזיר את קווי המתאר של הפנים. אם אבדו שיניים עקב טראומה, ריקבון או פציעה, לעתים קרובות מתרחש אובדן עצם כלשהו, והעצם סביב הלסת תתחיל להישחק. השתלת עצם יוצרת בסיס מוצק יותר להשתלת שיניים, אם זה המצב. 

השתלת עצם 


אז מה בדיוק כרוך בהשתלת עצם? באופן מסורתי
, התהליך כולל הסרת חתיכת עצם מחלק אחר של הלסת או גופו של המטופל והשתלתו בעצם הלסת. האפשרויות כיום כוללות השגת עצם ממקור גבס או מבעלי חיים כדי להחליף את העצם החסרה. אלטרנטיבות אלה מונעות תחלואת יתר של המטופל או היווצרות של אתר כירורגי שני והן מוצלחות באותה מידה. לאחר תהליך זהעשויים לחלוף מספר חודשים עד שהעצם המושתלת תגדל מספיק עצם חדשה שתתמוך במיקום בפועל של השתלת שיניים.  ברגע שעצם הלסת נרפאת, תהליך השתל מתחיל עם הנחת עמדת טיטניום להשתלת השיניים בעצם הלסת. שלב זה עשוי לארוך מספר חודשים עד לריפוי מלא. 

לבסוף, לאחר השלמת הריפוי, המנתח מכניס הרחבה של עמוד המתכת של השתל אל הלסת. שוב, יש לאפשר זמן לרקמות הרכות להחלים. לאחר הריפוי, נלקחות תבניות של השיניים ועצם הלסת, והליך ההחדרה של השן או השיניים הסופיות יכול להתחיל. 

כירורגיה והשתלות העצם – התהליך


שתלי עצם יכולים להיות חלק חיוני והכרחי בכל תהליך השתל
ה. לאחר הניתוח, חולים עשויים לחוות אי נוחות, כמו נפיחות בחניכיים או שטפי דם ודימום קל, אך תופעות לוואי שכיחות אלה חולפות במהירות. יש גם כמה מגבלות תזונתיות, כמו היכולת לצרוך מזון רך בזמן שהפה נרפא בכל שלב של השתלת העצם והליך השתל. 

שתלים דנטליים והשתלת עצם הם ניתוחים נרחבים שצריכים להתבצע רק על ידי מומחה מוסמך בפריודונטולוגיה וניתוח השתלת שיניים. בעוד שחלק מהמטופלים עשויים לשקול ללכת לרופא השיניים המשפחתי שלהם לצורך ביצוע הליך מסוג זה כדי לחסוך כסף, חיסכון זה יכול להיות יקר בטווח הרחוק. החשיבות המרכזית של בחירת רופא מומחה קיימת בשל ההליכים הרגישים והרב-שלביים הנחוצים להשלמת השתלות עצם והשתלת שיניים, לכן ישנה עדיפות ברורה לבחירת רופא שיניים מנוסה ומיומן בניתוחים מהסוג הזה.  בקיצור, גם אם ההליכים האלה נראים מורכבים ומסובכים עכשיו, שווה לחכות לתוצאות שלהם: שיניים בריאות וחיוך שכל אחד יכול רק לקנא בו. 

 

מידע נוסף

הרמת סינוס פתוחה
הרמת סינוס

הרמת סינוס הרמת סינוס פתוחה היא ניתוח כירורגי אשר לרוב מבוצע על ידי רופא שיניים בעל ידע מתאים במטרה לבצע הליך של השתלת שיניים. הרמה

קרא עוד »
שתלים דנטליים
שתלים דנטליים

שתלים דנטליים תוכן עניינים שתלים דנטליים מהווים תחליף מלאכותי לשן טבעית שנשרה על ידי כך שהם יוצרים חיבור לתאי העצם אשר בפה ומשמשים כעוגן להנחת

קרא עוד »
אול און פור לפי פרופסור מאלו
אול און פור

אול און פור אול און 4 הינה שיטה לשיקום הפה באמצעות שתלים ביום אחד שיטת אול און 4 פותחה על ידי ד"ר פאולו מאלו וחברת

קרא עוד »
דילוג לתוכן