נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

הבהרה על הלבנת שיניים

הלבנת שיניים הפכה לטיפול מאד נפוץ אבל האמת היא שהמונח המדויק יותר הוא 'הבהרת שיניים', שכן הטיפול למעשה מבהיר את השיניים ולא צובע אותן בלבן. החומר הפעיל אותו מניח הרופא על גבי השיניים במהלך הטיפול, מבהיר את צבע השיניים חזרה לצבע המקורי שהיה לנו בסביבות גיל 16 ולכן הלבנה של השיניים לא תמיד מסתיימת בשיניים לבנות צחורות אלא בצבע הטבעי של השיניים שלנו.
אם חשקה נפשכם בשיניים לבנות צחורות, הטיפול המומלץ הוא ציפוי חרסינה הכולל הדבקת עלי חרסינה דקיקים על גבי השיניים בצבע לבן כך שבסיום הטיפול מתקבלות השיניים בצבע לבן בוהק ללא קשר וללא תלות בצבע השיניים המקורי.

התפתחויות טכנולוגיות אסתטיות ברפואת השיניים מאפשרות שיפור משמעותי במראה החיוך בזמן קצר, באיכות מעולה ובעלויות סבירות. אפשרויות הטיפול רבות ומגוונות ומותאמות לצרכיו השונים של כל לקוח, ורבים מופתעים לשמוע שניתן לפתור את הבעיה שהם סובלים ממנה שנים במהירות ולקבל תוצאות אסתטיות מדהימות.

מדוע צבע השינים משתנה?

השכבה החיצונית של השן מורכבת מאמייל שהיא השכבה החזקה, השכבה הפנימית הרכה יותר של השן נמצא חומר הקרוי נדטין שהוא חומר צהבהב, צבע השן נקבע בשילוב של שני החומרים הללו וככל ככול ששכבת האמייל עבה יותר כך השן תהיה בהירה יותר. במהלך השנים בעקבות התבגרות המטופל מתקיימים שינויים בשכבות אלו, שינויים המובלים לשינוי צבען של השיניים, בנוסף נגרמת שיחקת השן כתוצאה מאכילת ושתיית מזונות שונים המכילים חומרים אפורים , עישון, וצריכת תרופות שונות המכילות מתכות כהות.

שיטות הלבנת שיניים (הבהרת שיניים)

הלבנה במרפאה

בטיפול הלבנת שיניים במרפאה מבודד רופא השיניים את החניכיים על מנת להגן עליהם, מניח חומר פעיל בריכוז גבוה על גבי השיניים ומשפעל אותו באמצעות לייזר או מקור אור כמו מנורה כחולה אשר מאיצים את פעולת ההלבנה. שני היתרונות הבולטים בטיפול במרפאה:

 1. זמן טיפול קצר המתאפשר הודות לשימוש בחומר פעיל בריכוז גבוה.
 2. ביצוע התהליך תחת השגחה של רופא שיניים מנוסה.

חשוב לבצע את הטיפול במרפאת שיניים מקצועית ולבחור ברופא שיניים בעל ניסיון אשר משתמש בחומרים איכותיים באישור משרד הבריאות.

הלבנה ב LED

טיפול זה הינו ממוקד יותר והוא מיועד למצב של שן בודדת או מספר שיניים שכתוצאה מטיפול שיניים כמו טיפול שורש או חבלה, צבע השיניים דהה או התכהה. הטיפול כולל ניקוי של חלל השן והחדרה ממוקדת של החומר ההלבנה לתקופה של כשבוע במהלכו החומר הפעיל משתחרר ומלבין את הכתמים והכהויות שנוצרו בשן.
לאחר כשבוע מוציא רופא השיניים את חומר ההלבנה ומבצע שחזור בצבע של השן להשלמת כותרת השן. מאחר שקשה לצפות מראש את התוצאה הסופית, לעיתים התוצאה אינה מספקת ויש לשקול טיפול ציפוי חרסינה על מנת להחזיר את השן למראה יפה וטבעי.

הלבנת שיניים פנימית

זהו טיפול ביתי הכולל סד בהתאמה אישית לשיניים של המטופל ומזרק עם חומר פעיל. המטופל מניח את הסד עם החומר הפעיל בתוכו על גבי השיניים כך שהחומר נצמד לשיניים ומלבין אותן. פעולת ההלבנה מבוצעת בעיקר בשלושים הדקות הראשונות, לאחר מכן החומר נחלש והופך לפחות אפקטיבי. ניתן לבצע את הטיפול במהלך הלילה או למשך כשעתיים במהלך היום, בזמן צפייה בטלוויזיה או תוך כדי קריאת ספר. אפשר לבצע את הטיפול בשתי הלסתות במקביל או לסת אחת בכל פעם כך שניתן להתרשם מתוצאות הטיפול ומההבדלים בין שתי הלסתות. הסד והחומר הפעיל יימסרו למטופל על ידי רופא השיניים ומומלץ מאד לבדוק שמרפאת השיניים נמצאת תחת פיקוח משרד הבריאות. החומר הפעיל בהלבנה הביתית הוא בריכוז נמוך יותר מאשר בהלבנה המרפאתית כך שיש צורך לבצע אותו במשך כשבועיים עד מספר שבועות בהתאם לצורך ולתוצאות. תוצאות ההלבנה נשמרות מספר שנים ותלויות בתחזוקת הפה ובצריכת מזון ומשקאות אשר חלקם צובעים את השיניים וגורמים לשינוי הגוון.

היתרונות של ההלבנת שיניים בייתית:

 1. נוחות – ניתן לבצע בזמן שהכי מתאים ונוח לכם.
 2. עלות יחסית נמוכה.

שיטות הלבנת שיניים 

כיום ניתן לקבל צבע שיניים לבן על ידי טכניקות שונות של ציפוי שיניים בטכנולוגיות חדשות ועמידות.

ציפויי חרסינה דקיקים, למינייט, וציפויים ישירים

שיפורים באיכות החרסינות ובאיכות החומרים המרוכבים המיוצרים כיום בטכנולוגיית ננו- חלקיקים מאפשרים קבלת שחזור אסתטי של שטח פני השן תוך שעות או ימים אחדים ובאיכות מדהימה. ציפוי פני שטח השן מתאים במיוחד ללקוחות הסובלים מפגמים אסתטיים בשיניים, כמו גוון כהה הנובע מעישון, מנטילת תרופות בילדות ומהכתמות שונות. כשמשחזרים שיניים, בעיקר שיניים קדמיות, חשוב מאוד שהשחזור ייראה טוב ויתמזג היטב בפה באופן טבעי, כלומר יתאים למבנה הפה והפנים מבחינת צורה, צבע והתמזגות בשן.

ברוב המקרים אנחנו רוצים לשפר את הטבע – בעיקר מבחינת צורת השן, מיקומה והגוון שלה. ציפויי למינייט חדישים מאפשרים לנו לעשות זאת – מדובר במעין עלים דקיקים המצפים את הדופן החיצונית של שן, דורשים הסרה מינימלית של חומר שן, מבוצעים תוך ימים ספורים ומאפשרים שיפור ניכר בגוון השן ובצורתה, כולל “יישור“ של שיניים עקומות. הטיפול מהיר: לקוחות רבים מופתעים לדעת שניתן תוך זמן קצר – ימים עד שבועות ספורים- לשפר דרמטית את החיוך.

השלמת שיניים חסרות עם הלבנת שיניים

במקרה ויש צורך בהשלמת שיניים חסרות או תיקון שיניים אשר ניזיקו ממחלות שיניים, ניתן לבצע טיפול השתלת שיניים או סתימות אשר ניתן לשלב יחד עם טיפול הבהרת שיניים.

כתרי זירקוניה ללא מתכת

לקוחות רבים חוששים ששחזור שן באמצעות כתר יגרום לפגם אסתטי, בעיקר להשחרת החניכיים. חשש זה אף גובר אם מדובר בשן קדמית. טכנולוגיית הכתרים ללא מתכת התפתחה מאוד בשנים האחרונות, וכיום ניתן לבצע כתרים על בסיס זירקוניה מלאה, שהם חזקים, יציבים ונאים לאין שיעור מכתרי החרסינה הסטנדרטיים על בסיס מתכת. כמו כן עולה ממחקרים רבים שכתרים ללא מתכת טובים יותר לחניכיים – האינטגרציה של החניכיים עם הכתרים טובה יותר, וכך גם בריאות החניכיים והמראה שלהם לאורך זמן.

סתימות לבנות וסתימות חרסינה יצוקות

סתימות אמלגם אפורות הנהוגות זה יותר מ 160- שנה יצאו מהשוק כמעט לחלוטין בעשור האחרון. חומרים לבנים חזקים ועמידים החליפו את האמלגם, ובמקרים שבהם נדרש שחזור נרחב במיוחד בעל רמה אסתטית גבוהה ביותר ניתן לבצע סתימות יצוקות מחרסינה. החשיבות איננה רק אסתטית – מתכות עלולות לגרות את החניכיים ולהשחירן.

שמונה מיתוסים שעליכם להכיר על הלבנת שיניים

 1. כל הלבנה באשר היא מחלישה את השן ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לא נכון. השיטות הקיימות היום להלבנה של השיניים במרפאות נעשות בפיקוח רפואי, השימוש הוא אך ורק בחומרים שאינם פוגעים בשיניים ולא נגרם שום נזק לשיניים או לציפוי שלהן. נזק יכול להיגרם רק כתוצאה מלהבנה ביתית חזקה או ממושכת מדי שאינה נעשית בפיקוח רופא מומחה.
 2. ניתן להלבין את השיניים עם אבקת סודה לשתייה\ לימון- לא נכון. שיטות ביתיות אלו פוגעות בציפוי השן ומורידות את האמייל של השן. דבר זה משאיר את השיניים מוחלשות ופגיעות.
 3. משחת שיניים "מלבינה" אפקטיבית ומועילהלא נכון. למרות שבמשחות "מלבינות" קיים החומר המלבין, כמותו קטנה מדי וחלשה מדי מכדי ליצור אפקט הלבנה אמיתי. חומר הלבנה צריך להיות בריכוז גבוהה וכ20 דק' לפחות על השיניים כדי שיתקבל אפקט ההלבנה.
 4. הלבנת שיניים היא פעם אחת ולתמידלא נכון. אמנם אפקט ההלבנה עצמו הוא תמידי, אך תהליכי ההזדקנות של עצמות השיניים ממשיכים ותהיה הצהבה קלה לאורך השנים. לשם כך יהיה צורך בטיפולי תחזוקה מדי פעם.
 5. ההלבנה משפיעה גם על כתרים\שתליםלא נכון. תהליך ההלבנה משפיע אך ורק על שיניים טבעיות. אם יש לכם כתרים\ שתלים נראים לעין, תצטרכו להחליף אותם לאחר ההלבנה כדי שיתאימו לצבע השיניים החדש שלכם.
 6. ניתן לעשות הלבנה גם לילדיםלא נכון. הרכב שיני החלב אצל ילדים שונה במעט מאשר השיניים הקבועות. הלבנה אצל ילדים עלולה לגרום לפגיעה בתוכן השן ולגרום לנזק בלתי הפיך.
 7. הלבנה של השן תגרום למראה לבן ומלאכותי של השינייםלא נכון. למרות שרבים מאיתנו מפחדים מהסצנה מ"חברים" שבה רוס מגיע עם שיניים לבנות בוהקות ומחרידות, דבר זה לא קורה במציאות. הלבנת מקצועית גורמת אך ורק להבהרה של הגוון הטבעי של השן, לכן השיניים נראות לאחר הטיפול לבנות, טבעיות ויפות.
 8. הלבנה  גורמת לרגישות גבוהה ותמידית בשינייםלא נכון. אם בוצע תהליך התאמה אישי למטופל\ת,רגישות קלה בשיניים היא דבר שבשיגרה לאחר הטיפול. הרגישות יורדת כעבור זמן מה ואינה תמידית או מזיקה. מומלץ להשתמש במי פה לשטיפה של חלל הפה להקלה ברגיות שלאחר הטיפול.

לסיכום

 • הלבנת שיניים מהירה בשיטת LED ניתן לבצע תוך חצי שעה. התוצאה נשמרת למשך כמה שנים.
 • כתרי זירקוניה הם כתרים ללא מתכת המעניקים מראה שן טבעי ולא מראה אטום כמו בכתרים רגילים.
 • באמצעות חזיתיות חרסינה (למינייט וניר) ניתן לשפר את צורת השיניים ואת צבען תוך כמה ימים.
 • גם שיניים עקומות ניתן במרבית המקרים לסדר ו"ליישר“ באמצעות ציפויי חרסינה.
 • סתימות לבנות ניתן לבצע בכל השיניים. הסתימות בעלות חוזק דומה לזה של השן ומודבקות לשן.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בתחום האסתטיקה הדנטלית. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

טיפולים נוספים

דילוג לתוכן