הטיפולים הנפוצים להחלפת שיניים

טיפול השתלות שיניים הפך בשנים האחרונות מתהליך ארוך ומייגע לתהליך קצר וממוקד אשר יכול להסתיים ביום אחד בלבד. הקיצור המשמעותי במשך הטיפול מתקיים הודות לטכניקה חדשנית המאפשרת לבצע את כל השלבים של התקנת שתל דנטלי בטיפול אחד בלבד – העמסה מידית.

במאמר שלפניכם מצוינת כל האינפורמציה שחשוב לדעת רגע לפני טיפול השתלת שיניים

מהם הטיפולים הקלאסיים הנפוצים?

הטיפול הקלאסיים להשתלת שיניים כוללים 3 שיטות שונות:

  1. תותבות נשלפות – הן התקן שמשלים את השיניים החסרות בחלק מהלסת או בשלמותה. התקן זה מיוצר ע"י רופא השיניים בזמן קצר, אולם יש לו הרבה חסרונות: הוא עלול לזוז ולהפריע בעת דיבור או אכילה מפני שאיננו מקובע ללסת. ההתקן עשוי להרגיש כמו גוף זר וגדול בפה, לפגוע בחוש הטעם וגם בחניכיים במשך הזמן.
  2. גשר חרסינה – הוא למעשה הרכב של שיניים מחרסינה מחוברות שנתמכות על ידי שיניים קיצוניות ומשלימות שיניים חסרות. החסרון בגשר חרסינה הוא שלפעמים יש צורך בהשחזת השיניים הבריאות ובטיפולי שורש לשיניים התומכות, ויש גם מקרים שבהם צריך שן אחורית שתתמוך בו, אחרת לא תהיה לו כל משענת.
  3. שתלים דנטליים – שתלים הם הפתרון המודרני ביותר להשלמת השיניים החסרות, במיוחד כשחסרה שן אחת או שיניים בודדות. השתל עצמו עשוי מבורג טיטניום שמוחדר לעצם של הלסת ועליו מניחים כתר מחרסינה למראה שן טבעית. שתלים הם פתרון קבוע שלא פוגע בשיניים בריאות, אבל החסרון שלו נעוץ בתהליך ההרכבה, למשל: זמני המתנה ארוכים, עובי העצם, גיל, בעיות אנטומיה ועוד.

הטכניקה המודרנית – ׳העמסה מידית׳

טכניקת ׳העמסה מידית׳ מאפשרת לרופא השיניים להעמיס על עצם הלסת שתלים דנטליים או מערכת שיניים חדשה באותו הטיפול ובכך מבטלת את הצורך בתקופות המתנה ארוכות ומתישות. טכניקה זו פותרת מצב של ספיגת עצם שמתרחש לאחר עקירת שיניים ללא טיפול המשכי מידי. לאחר עקירת שן נפח העצם הולך ומצטמצם עד אשר הוא נספג לחלוטין, כך שבמידה שבאים לבצע התקנת שתלים יש צורך בטיפול ארוך ומורכב של השתלת עצם. השתלת השיניים ביום אחד עוזרת בשמירה על עצם הלסת ועל ידי כך מייתרת את הצורך בטיפולים מורכבים ויקרים כמו השתלת עצם.

מהן ההכנות הנדרשות לטיפול השתלת שיניים ביום אחד?

  • ביצוע בדיקות דם כלליות.
  • לקיחת מידות, צילומי פנים וצילומי שיניים.
  • צילומי רנטגן- פנורמי וצילום סי.טי.

יש לבצע בדיקת רופא מקיפה על מנת לבדוק שישנה התאמה לטיפול השתלת שיניים ביום אחד. טיפול השתלת שיניים מחייב הכנה מתאימה הכוללת מתן אנטיביוטיקה, שטיפות פה ותנאים סטריליים הנדרשים לצורך השתלה מוצלחת ואפקטיבית. כמו גם בדיקה קפדנית של עצם הלסת אשר במהלך טיפול השתלה נדרשת להתמודד עם הליך החדרת שתלים המצריך יכולת ריפוי גבוהה.

הטיפול המודרני – שיטת ALL-ON-4

קיימות מספר שיטות להשתלת שיניים ביום אחד ביניהן ׳השתלת שיניים ביום אחד׳, ALL-ON-6 ושיטת ALL-ON-4 שהפכה למאוד פופולארית בעולם ובישראל. בשיטת אול און פור מתקינים ארבעה שתלים דנטליים בכל לסת, כאשר עליהם מרכיבים גשר שהופך לחלק מהפה בצורה בלתי נפרדת.

בתחילת הטיפול מבצעים עקירה של השיניים שנותרו בפה ובמקומן מותקנים השתלים כך שלא מתרחש תהליך של ספיגת עצם ואיבודה. קשת השיניים הקבועה המונחת על גבי הלסת, מעניקה תחושה ומראה טבעיים המאפשרים תחושת נוחות מקסימלית למטופל. היתרון הבולט של השיטה הינו בשמירה על צורת הפנים הטבעית של הפנים כך שבמידה שנזקקים לטיפול בלסת אחת בלבד, ישנה התאמה מקסימלית לשיניים הנותרות בפה.

כמה שתלים מוחדרים ללסת בטיפול השתלת שיניים ביום אחד?

על מנת שקשת השיניים החדשה תהייה מקובעת כהלכה ומיוצבת בפה באופן מלא, יש להחדיר כמות מסוימת של שתלים לעצם הלסת. בשיטת ALL-ON-4 מוחדרים 4 שתלים בלסת התחתונה ו – 4 שתלים בלסת העליונה. מחקרים רבים שנערכו בקרב מתרפאים שעברו טיפולי שיקום שיניים מצאו שזהו המספר האידיאלי לקבלת יציבות ואיחוי ברמה בגבוהה ביותר. ממציא השיטה פרופ׳ פאולו מאלו בחן אינספור מקרים ומצא כי מרבית הלחץ הביו מכני הנוצר מכוח הלעיסה מתרכז אך ורק בארבעה שתלים: בשני השתלים הקדמיים ובשני השתלים האחוריים. יתר השתלים מחזיקים יחד 15% פחות.

סיכויי ההצלחה של שתלים דנטליים הם גבוהים מאוד ועומדים על כ-98% – מרשים מאוד לעומת שאר השיטות. אחוז הצלחה גבוה כזה נעוץ גם בחלקים הייחודיים של השיקום, שכן בזכותם השיטה הזו מתאימה לכל מטופל כמעט.

היתרונות של שיטת אול און פור: אין צורך לבצע טיפולים מורכבים כגון השתלות עצם והרמות סינוס, טיפול קצר מאד שנמשך מספר שעות בלבד, מתאים כמעט לכולם, מונע סבל מיותר וזמן יקר וברוב המקרים מסתיים בהצלחה גדולה – 98 אחוזי הצלחה.

החסרונות של שיטת אול און פור:  יש צורך במיומנות טכנית מאוד גבוהה מרופא השיניים – על הרופא לעבור הכשרה מיוחדת מטעם מרכז מאלו קליניק העולמי וללמוד את הפרוטוקול המקורי של השיטה, אחוז ההצלחה הגבוהה מתקיים אך ורק במידה שהטיפול מתבצע לפי הפרוטוקול המקורי ובאמצעות חלקי השיקום המקוריים.

השיטה סחפה מדינות רבות והיא מאד פופולרית גם בישראל

לפני שמחליטים לעבור השתלת שיניים בשיטת ALL-ON-4 חשוב מאד לבדוק את ההכשרה של הרופא לטיפול בשיטה ואת הניסיון שלו בביצועה. יש לבדוק שהרופא מבצע את הטיפול באמצעות חלקי השימוש המקוריים ובהתאם לפרוטוקול המקורי. רק בדיקה קפדנית ומדוקדקת של כל הדברים הללו, יבטיחו לכם תוצאות טיפול באיכות גבוהה והנאה ארוכת שנים.

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

שיקום הפה ביום אחד

שיקום הפה ביום אחד

שיקום הפה ביום אחד שיקום הפה ביום אחד הינו תחום עיקרי ברפואת שיניים הכולל מגוון רחב של טיפולים. טיפולי שיקום הפה נועדו להבריא את השיניים

קרא עוד »
שתלים דנטליים

שתלים דנטליים

שתלים דנטליים תוכן עניינים שתלים דנטליים מהווים תחליף מלאכותי לשן טבעית שנשרה על ידי כך שהם יוצרים חיבור לתאי העצם אשר בפה ומשמשים כעוגן להנחת

קרא עוד »
השתלות שיניים

השתלות שיניים

השתלת שיניים – כל מה שצריך לדעת השתלת שיניים היא הליך טיפולי מהנפוץ ביותר בעולם וישראל בראשו. מדינת ישראל הפכה בשנים האחרונות למעצמה עולמית בתחום

קרא עוד »
דילוג לתוכן