כתרים לשיניים

כתר דנטלי, (המכונה גם cap) הוא יחידה שתפקידה להשלים ולתקן מראה ותפקוד של שן לאחר פגיעה קשה, כמו ריקבון (שנוצר מסיבות שונות) או שבר לאחר פציעה ולעיתים מתוך רצון לשפר את האסתטיקה של השן. ברוב המקרים, הכתר יהיה החלק האחרון בתהליך שיקום השן, לאחר טיפולי תיקון השורש והמבנה. יחידת המבנה עשויה להיות בורג מתכתי, מבנה ממתכת יצוקה או לחילופין מבנה פייברפוסט וקומפוזיט שמחזק את השן ומונע סדקים. קומפוזיט הוא החומר המועדף כיום במרפאות שיניים רבות. 

הכל על כתרים לשיניים

ישנם מספר סוגים שונים של כתרים לשיניים:

רוב הכתרים עשויים ציפוי חרסינה בחלקם החיצוני, ומתכת בחלקם הפנימי (מכאן השם כתר חרסינה, או בראשי תיבות באנגלית PFM).

כתרי מתכת (יצוק): כתרים אלה עשויים מסגסוגות המכילות סגסוגות זהב, פלטינה או מתכת בסיסית כמו ניקל-כרום. כתרים ממתכת עמידים במיוחד, פחות נוטים להישבר. אולם מכיוון שאין אפשרות להתאים את כתר המתכנת לצבע השן יש נעשה בשם שימוש מועט. (מתאים בעיקר לשיניים אחוריות)

כתרי חרסינה מאוחים למתכת (PFM- PORCELAIN FUSED TO METAL): כתרים אלו מורכבים מבסיס מתכת המכוסה בשכבת חרסינה. כתרי PFM הם חזקים ועמידים כמו כתרי מתכת, אך ניתן להתאים את צבע שכבת החרסינה לשיניים הסמוכות. מה שהופך אותם לאופציה טובה עבור שיניים קדמיות או אחוריות. השילוב בין עמידות גבוהה ואפשרות לשחק עם גוון השם הפכה אותם למאוד פופולריים. יחד עם זאת חשוב לדעת שישינה עדיפות לעשות שימוש בכתר בעיקר לשיניים האחוריות של הפה מאחר שבמהלך השנים הוא יוצר קו אפור בחיבור שבין השן לחניכיים בשל המתכת המצויה בו, כך שחלה פגיעה במראה האסתטי של הפה.

כתר זירקוניה מאוחה לחרסינה כתר העשוי זירקוניה בחלקו הפנימי וחרסינה בחלקו החיצוני. הוא משלב בין החוזק והעמידות של הזירקוניה (חומר טבעי דמוי יהלום) לבין האסתטיקה של החרסינה ולכן מתאים בעיקר לשיניים הקדמיות. הוא ניחן באסתטיקה גבוהה מאד, התאמה מושלמת לשיניים הסמוכות וידידותי לחניכיים ולרקמות הפה.

כתרים לשיניים מ 100 אחוז קרמיקה/ פורצלן: כתר העשוי 100% חרסינה. הוא משלב עמידות גבוהה ומראה אסתטי המשתלב עם שאר השיניים בפה. כתר חרסינה מכינים באמצעות טכנולוגיה דיגיטלית מתקדמת בהתאמה מדויקת למבנה הפה והלסת של המטופל. 

  • כתר (Empress® Multi-Layer All-Ceramic) EMAX כתר שיניים מחומר קרמי ליתיום דיסיליקט. הוא ידוע בחוזקו, העמידות והאיכויות האסתטיות שלו. אלו הופכות אותו לבחירה פופולרית עבור טיפולי שיניים קוסמטיים. כתרי EMAX ידועים בשקיפות הטבעית שלהם וביכולות התאמת הצבע, המאפשרות להם להשתלב בצורה חלקה עם השיניים שמסביב.
  • כתר זירקוניה טהורה/ כתר מונוליטי – כתרי זירקוניה עשוי מחומר הקרוי זירקונים, חומר קרמי הידוע בחוזקו ובעמידותו. כתרי זירקוניה הם אלטרנטיבה פופולרית לכתרי מתכת מסורתיים או פורצלן מאוחים למתכת וזאת בשל העובדה שניתן להשיג איתם מראה הטבעי ויש להם התאמה ביולוגית טובה מאוד במפגש עם החניכיים.

היתרונות של כתרי חרסינה:

  • עמידות גבוהה.
  • אסתטיקה גבוהה.
  • ידידותי לחניכיים – לא יוצר גירוי ומקטין הצטברות חיידקים בשוליים.
  • מתאים למטופלים הסובלים מאלרגיה למתכות.
  • קל ופשוט לביצוע.
  • התאמה מושלמת לגוון של השיניים הסמוכות.

הדור הבא – כתרים מודפסים בתלת ממד הכתרים המתקדמים ביותר. אלו כתרים לשיניים שהם קבועים המודפסים במדפסת תלת ממדית אשר הופכת את התהליך למהיר וחסכוני יותר. הרופא סורק את הפה באמצעות סורק דיגיטלי, ומעביר את הנתונים לתוכנה ממוחשבת אשר שולחת אותם להדפסה של כתר מדויק ומושלם.

חשוב לדעת:

חשוב לדעת מראש מהי איכות הכתר לפני שמתקינים אותו בפה, כיוון שאיכות הכתר משתנה בהתאם לסוג הסגסוגת ממנו הוא מורכב. בתנאים של רטיבות וחמצן, מתכות פשוטות יותר יחלידו. מתכות אלה נקראות "מתכות לא אצילות" או "מתכות בסיס". קיימות מתכות כמו פלדיום, זהב, פלטינה וטיטניום שמכונות גם "מתכות אצילות", הן איכותיות הרבה יותר ולעולם לא יפתחו חלודה.

כתר חלוד יגרום לדלקת חניכיים כרונית. פירורי המתכת עלולים להתפזר בפה, להידבק לחניכיים ולהצטבר בהן, מה שעשוי בסופו של דבר לגרום לדלקת. בכתרים זולים קיים סיכוי גבוה יותר לחלודה לאחר מספר שנים, והם עלולים להוביל לנסיגת חניכיים, ולהופעת פס כהה בקשת החיבור לחניכיים שנגרם מפירורי המתכת, חשיפה של שולי הכתר ולעיתים ריקבון מתחת לכתר בגין חדירת חיידקים.

הכתרים המתקדמים ביותר כיום הינם כתרים ללא מתכת כלל עשויים מזירקוניה או חרסינה. כתרים לשיניים אלה הם מהאיכות הגבוהה ביותר, והם מיוצרים בעזרת סריקה דיגיטלית לביצוע מדויק ולמראה טבעי.

שלבי הטיפול

מדובר בהליך פשוט המצריך שני טיפולים ואילו בכתרים המתקדמים הטיפול קל ומהיר יותר ומצריך טיפול אחד בלבד.
בכתרים המסורתיים: בטיפול הראשון, יצירת תבנית מדויקת של מבנה השן באמצעות נשיכת חומר גמיש ושליחתה למעבדה לצורך ייצור הכתר, והתקנת כתר זמני. ובטיפול השני, הכנה ושיוף של השן והתקנת הכתר הקבוע.

בכתרים המתקדמים ההליך כולל סריקה של הפה באמצעות סורק דיגיטלי, שליחת הנתונים לתוכנה ממוחשבת והדפסה תלת ממדית של הכתר המותקן עוד באותו היום בפיו של המטופל.

 

לפני הטיפול בדרך כלל מבצעים צילום רנטגן על מנת לבדוק באופן מדויק את השן ולוודא שהתבצעו כל הטיפולים הנדרשים.
לאחר הטיפול יש להימנע מאכילה ושתייה כשעתיים, ניתן לקחת משככי כאבים לאחר שההרדמה פגמה בהתאם לצורך. עלולה להיות נפיחות באזור מספר ימים לאחר הטיפול.

לפני ואחרי הטיפול

לפני הטיפול בדרך כלל מבצעים צילום רנטגן על מנת לבדוק באופן מדויק את השן ולוודא שהתבצעו כל הטיפולים הנדרשים.
לאחר הטיפול יש להימנע מאכילה ושתייה כשעתיים, ניתן לקחת משככי כאבים לאחר שההרדמה פגמה בהתאם לצורך. עלולה להיות נפיחות באזור מספר ימים לאחר הטיפול.

זכרו: גם הכתר האיכותי ביותר עלול לגרום לדלקת בחניכיים, והחשש מריקבון עדיין קיים אם היגיינת הפה לקויה. צחצוח לא נכון, הימנעות מניקוי אבנית וטיפולים שגרתיים אחת לחצי שנה ותזונה המכילה כמות גדולה של פחמימות וסוכרים עלולים לפגוע באיכות הכתר ובשיניים באופן כללי.

כתרים לשיניים זמניים לעומת כתרים קבועים

כתרים זמניים משמשים להגנה על שן עד שיגיע כתר קבוע. הכתרים לרוב עשויים מאקריליק וממוקמים על השן בזמן שהכתר הקבוע מיוצר במעבדת שיניים. כתרים זמניים כשמם כן הם, מיועדים למענה זמני בלבד ואינם עמידים כמו כתרים קבועים. כתרים קבועים, לעומת זאת, נועדו להוות פתרון לטווח ארוך לשן פגומה או עששת. הם מיוצרים בהתאמה אישית כדי להתאים לצורה ולגודל הספציפיים של השן והם יכולים להחזיק מעמד 10-15 שנים ואף יותר. 

כתר טרומי או קבוע לילדים

תהליך קבלת הכתר הוא בדרך כלל זהה עבור מבוגרים וילדים. עם זאת, ישנם כמה הבדלים בסוגי הכתרים המשמשים לטיפול בילדים, כתרי נירוסטה משמשים לרוב ככתרים זמניים או קבועים לשיני חלב. כתרי נירוסטה עמידים וקלים להצבה, מה שהופך אותם לאופציה טובה לילדים שאולי לא יוכלו לשבת בשקט במשך פרקי זמן ארוכים. עבור כתרים קבועים בשיניים קבועות של ילדים, ניתן להשתמש באפשרויות בצבע שיניים כגון PFM או כתרים מקרמיקה, שכן הם אסתטיים יותר מאשר כתרי נירוסטה. סוג הכתר המשמש בילדים יהיה תלוי בצרכים הספציפיים של הילד ובמיקום השן הפגועה.

האם ניתן לבצע את הטיפול בהרדמה?

במטופלים אשר חוששים מהטיפול או במטופלים דנטופוביים ניתן לבצע הרדמה מקומית.

האם הטיפול כואב?

הטיפול בדרך כלל אינו כואב ולכן אפשר להסתפק בהנחת חומר אלחוש באזור הטיפול.

איך שומרים על הכתרים?

על מנת לשמור על כתרים לשיניים חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום, לנקות עם חוט דנטלי ולהימנע מהרגלים מזיקים כמו כסיסת ציפורניים, שחיקת שיניים ולעיסת חפצים קשים.

כמה זמן מחזיק כתר?

כתר אשר בוצע כראוי מחזיק בפה בממוצע 10 – 15 שנים ואף יותר. כאשר זמן זה מושפע מאד מרמת הביצוע של רופא השיניים ומרמת התחזוקה של המטופל. ככל שהתחזוקה של המטופל תהיה טובה יותר הכתר יאריך ימים ולהיפך. כתר שלא בוצע כראוי יהיה חשוף לכניסה של חיידקים אשר יחלישו את חומר השן ויביאו לנפילה של הכתר. תחזוקה נכונה כוללת מעקב אצל רופא שיניים, טיפולי שיננית ושמירה על היגיינה יסודית ונכונה.

האם יש הבדל בהתקנת כתרים לשיניים בשיני ילדים מול מבוגרים?

קיים הבדל מהותי מעצם העובדה שכתר אצל מבוגרים הינו קבוע ומיועד לתקופה ארוכה ביותר ואילו כתר אצל ילדים הוא אינו קבוע. הוא מכונה 'כתר טרומי' ועשוי מתכת לשיניים אחוריות וחומר פלסטי לשיניים קדמיות. במקרה של שיני חלב הוא נועד לשמירת מקום עבור השן הקבועה ובמקרה של שיניים קבועות הוא מוסר בגיל 18-20 ובמקומו מותקן כתר קבוע.

לסיכום

כתר דנטלי הוא פתרון מעולה לשיניים פגועות לטווח הארוך ומאפשר שמירה הן על תפקוד הפה והן על המראה האסתטי. הכתר נשאר בפה שנים רבות, ולכן חשוב להשקיע בו כדי לקבל כתר איכותי ומדויק שמיוצר ומבוצע באופן מקצועי. חשוב להתייעץ עם רופא ולבקש את הכתר האיכותי ביותר שנוכל להרשות לעצמנו על מנת ליהנות ממנו לאורך שנים רבות ולהימנע מבעיות ומטיפולים מיותרים.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בתחום שיקום הפה. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל. לפרטים נוספים עם כתרים לשיניים צרו קשר.

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן