כתר זירקוניה

במצבים בהם כותרת השן (החלק החיצוני של השן) נפגעת והשן הופכת לחלשה ושברירית, יש צורך לשמור על שלמותה באופן מלאכותי על ידי כתר – תותב קבוע המתלבש על השן. ברוב המקרים הטיפול נדרש עם סיומו של טיפול שורש הכולל הסרת חלק מכותרת השן כך שהשן הנותרת איננה שלמה וזקוקה לשחזור. טיפול התקנת כתר נדרש על מנת לשמר את תפקודו התקין של הפה לרוב במסגרת טיפול שורש או השתלת שיניים וגם כדי להבטיח מראה פה אסתטי. ישנם סוגים שונים של כתרים כאשר הכתר המתקדם והמבוקש ביותר כיום הינו כתר זירקוניה העשוי ממתכת אצילה בעלת תכונות של יהלום. הוא מעניק עמידות ואסתטיקה גבוהה ודורש דיוק ומיומנות רופא גבוהה בהשוואה לסוגי הכתרים האחרים.

תוכן עניינים

כתר זירקוניה

מהו כתר זירקוניה?

זירקוניה עשויה מחומר בשם זירקונים אוקסיד, חומר דמוי יהלום שניחן בחוזק ובעמידות גבוהה. חומר זה מספק מענה לצרכים בריאותיים, דנטליים ואסתטיים תוך שמירה על אסתטיקה גבוהה. מבחינה בריאותית זירקוניה ידידותי לרקמות הפה כך שהוא מפחית את הסיכוי לכאב, גירוי, תגובה אלרגית או התפתחות של דלקת חניכיים ומבחינה אסתטית הוא מאפשר שחזור מושלם של השן הטבעית ומשתלב בצורה מושלמת עם שאר השיניים בפה.

סוגי כתרי זירקוניה

  • כתר זירקוניה הוא כתר עשוי חרסינה טהורה ונחשב לכתר המתקדם ביותר כיום. הוא משלב אסתטיקה ועמידות גבוהה, הוא בעל מראה של שן טבעית ונשמר לשנים רבות.
  • כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה הוא כתר בעל בסיס זירקוניה ומעליו שכבת חרסינה שצבעה מותאם לצבע השיניים בפה. כתר זה משלב בין האסתטיקה של החרסינה לבין העמידות הגבוהה של הזירקוניה.

שלבי הטיפול

רופא השיניים מבצע סריקה באמצעות סורק דיגיטלי מתקדם מבלי לגעת בפה ומבלי להכניס חומרים שונים. בעזרת תוכנת חריטה ממוחשבת מעצבים את הכתר ושולחים פקודה למחרטה אשר מייצרת את הכתר בצורה מדויקת ומושלמת.

הטיפול של כתר זירקוניה כולל שני שלבים:

  1. שלב ההכנה – רופא השיניים מודד את השן באמצעות סורק דיגיטלי מתקדם המקנה תמונה תלת ממדית של השן ובעזרתה טכנאי השיניים במעבדה משחזר את השן בצורה מדויקת. לאחר מכן הרופא מכין את השן, מנקה, משחיז ומלטש אותה על מנת לבצע הרכבה מדויקת של הכתר. במעבדת השיניים מייצרים את הכתר
  2. שלב ההתאמה – רופא השיניים מבריש את השן בחומצה דנטלית אשר מחזקת את החיבור בין השן לכתר. לאחר מכן מרכיב את הכתר על גבי השן ומבצע הטבעה סופית של השן להתאמה ונוחות מירבית.

השילוב של הטכנולוגיה המתקדמת עם רופא שיניים מיומן שמבצע את הרכבת הכתר באופן מקצועי ומדויק, מבטיח תוצאה מושלמת ועמידות לאורך שנים רבות.

כמה זמן הוא מחזיק?

כאשר הכתר מבוצע באופן מדויק ומקצועי וידוע כבעל אורך חיים ארוך מאוד. הכתר יכול להחזיק מעמד 20 שנה ואף יותר. בחלק קטן מאד מהמקרים הכתר נופל או נשחק. על מנת להימנע ממצבים כאלו, על המטופלים להקפיד על תחזוקת פה נכונה הכוללת צחצוח שיניים פעמיים ביום ושימוש בחוט דנטלי, שמירה על חניכיים בריאות, הגעה לטיפול שיננית כל חצי שנה ובדיקה אצל רופא השיניים אחת לשנה.

מה עדיף כתר זירקוניה או כתר חרסינה?

על מנת להגיע להחלטה נכונה עבור המטופל, יש לקחת בחשבון את כלל המאפיינים של כל אחד מהכתרים ולהתאים אותם לצרכיו של המטופל הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית. הכתר מעניק מראה של שן טבעית כך שהאסתטיקה נשמרת לעומתו כתר חרסינה על בסיס מתכת יוצר במהלך השיניים פס אפור בחיבור בין השן לחניכיים. כך שאם מדובר בשן קדמית, כתר זירקוניה נותן את המענה הטוב ביותר לעומת כתר חרסינה שבמהלך השנים ייצור פגיעה במראה האסתטי של הפה. מטופלים אשר סובלים מאלרגיה למתכות עלולים לחוש כאבים וגירוי לאחר התקנת כתר חרסינה כתוצאה מהמתכת המצויה בכתר. לעומת זאת, הזירקוניה נטול מתכת ולכן לא גורם לתגובה או לגירוי בחניכיים.

מה החסרונות?

החיסרון הבולט ביותר שלו הוא המחיר הגבוה בהשוואה לכתרים אחרים וזאת בשל עלויות הייצור הגבוהות שלו. חיסרון נוסף הוא שהטיפול חייב להיות מבוצע על ידי רופא שיניים מיומן ומקצועי שמכיר את תכונותיו של החומר ויודע לעבוד איתו בצורה נכונה ומותאמת. לזירקוניה שקיפות גבוהה כך שיש מקרים שלא כדאי להשתמש בו על מנת שלא יתקבל מראה אפרפר ולא טבעי ואסתטי. רופא שיניים מיומן יידע להתאים את הכתר הנכון לכל מקרה ומצב כך שתתקבלנה התוצאות הטובות ביותר עבור המטופל.

מהם היתרונות של כתר זירקוניה?

היתרונות שלו רבים ומשמעותיים:

  • חוזק: הוא עשוי מחומר עמיד ביותר שמחזיק מעמד לתקופה ארוכה יותר בהשוואה לכתרים אחרים. אצל מטופלים ששומרים על תחזוקת פה ובדיקות שגרתיות הוא יכול להחזיק מעמד כל החיים.
  • שמירה על מראה אסתטי: הוא מעניק מראה של שן טבעית כך שמתאפשרת שמירה על האסתטיקה. הוא נשמר לבן לאורך כל הזמן, לא משנה את צבעו, אינו דוהה ואינו משתנה עם השנים.
  • הכנה מינימלית: ההשחזה של השן הטבעית כהכנה להרכבת הכתר הינה מינימלית ביותר בהשוואה לכתרים אחרים כך שמתחת לכתר נשמר המבנה המקורי של השן הטבעית.
  • בטוח: חומר הזירקוניה ידידותי לגוף האדם ולרקמות הפה ולכן כל הסיכונים מופחתים למינימום.
  • פתרון למטופלים אשר סובלים מאלרגיה למתכת: מטופלים הסובלים מאלרגיה למתכת עלולים לפתח תגובה אלרגית כתגובה למתכת שבכתר על בסיס מתכת. שימוש בכתרי זירקוניה נטולי מתכת מאפשר גם לסובלים מאלרגיה לבצע כתרים בפה ללא כל חשש.
  • תאמה מושלמת למטופל: שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובתכנון ממוחשב מאפשר תוצאה מדויקת והתאמה מושלמת לשיניים האחרות בפה ולמנשך הפה.

היתרונות של כתר זירקוניה רבים ומשמעותיים ביותר אך על מנת ליהנות מהם בצורה מלאה חשוב שהטיפול יהיה מותאם למקרה הספציפי של כל מטופל ושיהיה מבוצע על ידי רופא שיניים מקצועי ומיומן.

צרו איתנו קשר

במרפאת ״פרמון קליניק״ בהובלת ד״ר ערן פרמון

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בתחום שיקום הפה. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל.

 

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

ציפוי שיניים למינייט
אסתטיקה דנטלית

טיפולי אסתטיקה דנטלית ההתפתחות הטכנולוגית בתחום רפואת השיניים לצד הביקוש הגובר לטיפולים אסתטיים, הובילו להתפתחות משמעותית של הטיפולים האסתטיים, כך שניתן היום בקלות ובנוחות ליהנות

קרא עוד »
השתלת שיניים ביום אחד – 10 שאלות שיש לשאול
השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד השתלת שיניים ביום אחד המכונה גם השתלת שיניים בהעמסה מידית הינו הליך טיפולי המתאים לחלק מהמטופלים המועמדים להשתלת שיניים. ביום הטיפול

קרא עוד »
השתלת שיניים ממוחשבת
השתלת שיניים ממוחשבות

השתלת שיניים ממוחשבת תחום השתלות השיניים מתפתח ומשתכלל ללא הרף כאשר הטכנולוגיה המתקדמת ביותר כיום היא השתלת שיניים ממוחשבת. מדובר בשיטה חדשנית הכוללת הדמיה תלת

קרא עוד »
שיקום הפה ביום אחד
שיקום הפה ביום אחד

שיקום הפה ביום אחד שיקום הפה ביום אחד הינו תחום עיקרי ברפואת שיניים הכולל מגוון רחב של טיפולים. טיפולי שיקום הפה נועדו להבריא את השיניים

קרא עוד »
ציפוי שיניים
ציפוי שיניים – כל הפרטים

ציפוי שיניים תוכן עניינים   הטיפול הבולט ביותר כיום בתחום האסתטיקה הדנטלית הוא ציפוי שיניים. מדובר בטיפול מהיר וקצר המעניק מהפך של ממש למראה השיניים

קרא עוד »
שתלים דנטליים
שתלים דנטליים

שתלים דנטליים תוכן עניינים שתלים דנטליים מהווים תחליף מלאכותי לשן טבעית שנשרה על ידי כך שהם יוצרים חיבור לתאי העצם אשר בפה ומשמשים כעוגן להנחת

קרא עוד »
דילוג לתוכן