השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד המכונה גם השתלת שיניים בהעמסה מידית הינו הליך טיפולי המתאים לחלק מהמטופלים המועמדים להשתלת שיניים. ביום הטיפול יבוצעו עקירות השיניים הרלוונטיות ומיד לאחר מכן מתקינים שתל דנטלי ולאחריו כתר זמני. שיטה זו מקנה מראה אסתטי בזמן מהיר מהשיטה המסורתית הודות לכך שבטיפול אחד מרוכזים כל שלבי התהליך.

ישראל נחשבת למעצמה עולמית בתחום השתלות השיניים, מידי שנה מתבצעים בה כ – 100,000 טיפולי השתלות שיניים, אך למרות זאת, רוב המטופלים אינם מודעים לכל הסוגיות שעליהם לשים לב ולקחת בחשבון רגע לפני הטיפול. שיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים הנו הטיפול הפופולארי ביותר בעולם כיום בתחום רפואת השיניים.

תוכן עניינים

למי מתאים טיפול השתלת שיניים ביום אחד?

הטיפול איננו מתאים לכל אחד ולכן יש להגיע לאבחון לבדיקת התאמה. ככלל הרופא יבדוק את צפיפות העצם ובמידת התאמה לטיפול. כמו כן מטופלים הסובלים מחריקות שיניים, מסכרת לא מאוזנת, מחלות חניכיים, מעשנים כבדים עשויים להיות לא מתאימים לטיפול. 

צרו איתנו קשר

השתלות שיניים ביום אחד מול השתלה בשיטה המסורתית

שתל דנטלי יכול לשמש אותנו בהחלפת שן חסרה בודדת או מספר שיניים עד ללסתות שלמות. לצורך החלפת שן אחת יש צורך בשתל בודד, חוסר 2-4 שיניים יספיקו לרוב 2 שתלים, לצורך שיקום לסתות שלמות יש צורך ב3-8 שתלים.

השיטה המסורתית:

בשיטה המסורתית להשתלת שיניים, הרופא תחילה עוקר את השיניים. לאחר מכן נדרשת תקופת המתנה של עד חצי שנה. בזמן זה האזור בו התבצע העקירה מתאחה ומתמלא ברקמת עצם. לאחר איחוי האזור הרופא יתקין שתל דנטלי. גם לאחר זה יש להמתין מספר חודשים עד לכיסוי השתל. לאחר איחוי רקמת העצם יותקן על גבי השתל כתר.  

שיטת השתלת שיניים ביום אחד: 

בניגוד לשיטת ההשתלה הקלאסית בה תקופת ההמתנה ארוכה (עד חצי שנה) בה המטופלים נאלצים להסתובב ללא שן. בשיטת השתלות שיניים ביום אחד ניתן להיכנס למרפאת השיניים עם שן חסרה ולצאת לאחר טיפול אחד עם שן מתפקדת. ללא תקופות המתנה וללא חוסר נוחות. טיפול השתלת שיניים ביום אחד כולל תכנון שיקום זמני נשלף או נשען על שיניים סמוכות.

סוגי טיפול שיניים ביום אחד

  • העמסה מיידית: בשיטה זו הרופא עוקר את השן, מתקין שתל דנטלי ובונה כתר זמני. לאחר מספר חודשים יגיע המטופל להתקנת שתל קבוע. שיטה זו מתאימה למי שמצב המשנן והרקמות אכן מאפשר העמסה מיידית של השתל.
  • השתלת שיניים ביום אחד:  שיטה המתאימה למי שנזקק להשתלת שיניים מרובות ולמעשה מחליף שיניים בלסת שלמה או שתי לסתות. בשיטה זו מבצעים עקירות לשיניים. מתקינים את השתלים הדנטליים והרופא מתקין קשת שיניים זמנית או קבועה בהתאם לאבחון שנעשה בטרם הטיפול.
  • אול און פור [All-on-4®] – שיטה זו מתבססת על פרוטוקול מקצועי שקבע מפתח השיטה, ד"ר מאלו. הפרוטוקול נקבע לאחר אלפי טיפולים במטופלים שעברו השתלת שיניים רגילה. ד"ר מאלו בדק ומצא כי העומס העיקרי בחלל הפה נופל על ארבעה שתלים מרכזיים (שניים בלסת התחתונה ושניים בעליונה) ושניתן להתקין עליהם סט של כתרים. ואכן, בשיטת האול און פור מתבססים על ארבעה שתלים בלבד שעליהם מונחים הכתרים שמתפקדים כמו שיניים רגילות לכל דבר ועניין. אול און פור מאפשרת החדרת שתלים גם למטופלים עם עצם לסת חסרה ובכך מנגישה להם את האופציה לבצע השתלת שיניים בקלות ובמהירות.שיטת השתלת שיניים ביום אחד מתאימה למטופלים הזקוקים להחלפת השיניים בלסת עליונה, לסת תחתונה את שתי הלסתות יחד. כאמור בשיטה זו משתילים 4 שתלים דנטליים ארוכים עליהם ניתן להלביש 12-14 כתרים באותו היום. שיטה זו יכולה להתאים גם למחסורי עצם.

שתלים ביום אחד - שלבי הטיפול

לאחר בדיקה קלינית, ייבחר הרופא את סוג השתל המתאים ביותר ויתכנן את המיקום המדויק בפה בהתאם לצילום סי.טי מעודכן. לאחר מכן יבצע הרדמה מקומית פשוטה ויכין את עצם השתל לביצוע ההשתלה. לאחר שיתקין את השתל ישנן 2 אפשרויות – סגירת החניכיים והמתנה לקליטת השתל ולריפוי החניכיים או בנייה מידית של שן על גבי השתל. לאחר תקופת ההמתנה שנעה בין שבועיים לשישה חודשים, ישקם רופא השיניים את השן באמצעות מבנה וכתר קבועים.

Dental implants in one day

אילו סיכונים קיימים בתהליך השתלת שיניים ביום אחד?

הסיכון העיקרי בטיפול השתלת שיניים הוא אי קליטת השתל בפה. על מנת למזער למינימום את הסיכון הנ"ל חשוב לבחור ברופא שיניים מקצועי שמיומן בתכנון וביצוע מדויקים ועובד עם שתלים איכותיים המתאימים למקרה שלכם. יש לכך השפעה עצומה על סיכויי הצלחת הטיפול. סיכונים נוספים שעלולים להתרחש הם פגיעה באתרים אנטומיים סמוכים לאזור ההשתלה כמו הסינוס המקסילרי בלסת העליונה והעצב המנדיבולרי בלסת התחתונה. גם סיכונים אלו ניתנים להפחתה משמעותית על ידי תכנון קפדני ומדויק, בחירת שתל מדויקת וביצוע מקצועי. שתלים דנטליים איכותיים מקנים למעלה מ – 98 אחוזי הצלחה.
מומלץ לברר עם רופא השיניים שלכם מהם אחוזי ההצלחה של השתל הדנטלי הנבחר עבורכם.

יתרונות וחסרונות להשתלות שיניים ביום אחד

יתרונות שיטת השתלת שיניים ביום אחד מסוג אול און פור מאפשרת לכם להימנע מניתוחים מקדימים כמו ניתוח להשלמת עצם לסת או הרמת סינוס. בכך היא מקצרת את זמן הטיפול הכולל ומונעת כאבים ותופעות לוואי שמופיעים לאחר ניתוחים דנטליים. בכל מקרה, תופעות הלוואי והכאב לאחר השתלת שיניים בשיטת אול און פור פחותים בהרבה מהשתלת שיניים רגילה. אול און פור מאפשרת לכם לסיים עם כל תהליך השתלת השיניים עוד באותו היום. הניתוח קצר משמעותית מניתוח השתלת שיניים רגיל ומאפשר לכם להתחדש בסט שיניים חדש ומרהיב עוד באותו היום.

אם כך, מהן החסרונות?
אול און פור אמנם שיטה מוצלחת ונוחה, אך היא אינה מתאימה לכל אחד. ישנן בעיות דנטליות שונות כמו דלקת בשיניים או בחניכיים שעלולות למנוע את הצלחת הניתוח. לאחר בחינה של ההיסטוריה הרפואית שלכם, הרופא המומחה שלכם יחליט האם אתם מתאימים או לא לביצוע הניתוח.
מחיר השתלת שיניים ביום אחד בשיטת אול און פור יקר יותר בהשוואה להשתלת שיניים רגילה. זה משהו שעליכם לקחת בחשבון כשאתם שוקלים באיזו שיטה לבחור. יחד עם זאת, המחיר שווה את היתרונות ואת התוצאה הסופית ובהתחשב בכך שההשתלה אמורה להחזיק שנים רבות ואף חיים שלמים, היא לחלוטין שווה את המחיר.

שאלות נפוצות

עלולים להופיע כאבים לאחר הטיפול במשך מספר ימים. מומלץ לבצע טיפול השתלת שיניים על ידי רופא שיניים מיומן ומקצועי ובכך להפחית את הסבירות לכאבים ולסיבוכים מיותרים במהלך הטיפול ולאחריו. טיפולים מורכבים יותר בהם נדרשת הכנה של בניית עצם והרמת סינוס, לרוב כרוכים בכאבים משמעותיים יותר ובחוסר נוחות בימים שלאחר הטיפול.

קיים מגוון רחב של שתלים דנטליים המיוצרים על ידי מספר גדול של חברות בינלאומיות וישראליות, כאשר לכל שתל יש את המאפיינים שלו – מבנה, אורך, רוחב, איכות החומר ועוד. לאחר בדיקה קלינית מקיפה, יבחר רופא השיניים את השתל הדנטלי המתאים ביותר למטופל ולמקרה הספציפי שלו. בחירה מדויקת של רופא השיניים, מעלה באופן משמעותי את סיכויי הצלחת הטיפול ואת משך שרידותו של השתל בפה.

שתל דנטלי שנקלט בפה בהצלחה ישרת אתכם שנים ארוכות. יחד עם זאת, ישנם משתנים רבים המשפיעים על אורך שרידותו של השתל, ביניהם שמירה על היגיינה, מצב הבריאות הכללי, מצב הפה, צפיפות העצם וכמובן איכות השתל ורמת הביצוע של ההשתלה. קיים תיעוד מוכח של שתלים דנטליים אשר משך שרידותם בפה הוא למעלה מ – 20 שנה.

זמן החלמה שונה מאחד לשני. הוא תלוי בכמה גורמים:

  • מורכבות ההליך שנעשה
  • הצלחת קליטת השתל
  • ניסיון ומיומנות הרופא
  • מצבו הבריאותי של המטופל והגנטיקה שלו.

בממוצע אפשר לצפות לזמן החלמה של בין יומיים לשבועיים.

בעבר האפשרות שהשתל לא ייקלט היתה יותר שכיחה. קרה שהגוף דחה את השתל, שהחיבור היה רופף או ששתל נפל והיה צורך בניסיון נוסף. לכן המתינו לראות אם השתל נקלט כדי להמשיך לשלב הבא של השתלת השיניים. כיום, בשיטת אול און 4 יש לקליטת השתל 98% הצלחה. סיכויי קליטת השתל גבוהים בגלל החומרים האיכותיים בהם משתמשים במרפאת פרמון דנטל, שתלים מקוריים של Maloclinic העולמית, וכמובן בגלל הניסיון והמיומנות הטכנית של דר' ערן פרמון. הבדיקות הנערכות לפני ההשתלה, כדוגמת הערכת צפיפות העצם בלסת, הן חלק משלב התכנון הנעשה לפני כל השתלה. בדיקות אלה מקטינות את הסיכוי לתופעה הזאת.

לסיכום, השתלת שיניים ביום אחד הינה הליך מורכב המאפשר שינוי דרמטי באיכות החיים. לפני בואכם לבחור מרפאת שיניים בדקו כי ברשותו של הרופא המטפל מיטב הציוד והטכנולוגיות העדכניות עמן ניתן לצמצם סיכונים לתקלות ולקבוע מיקום שתלים מדוייק. כמו כן ישנה חשיבות לאיכות השתלים, והתאמת השתל. אלו יחד יבטיחו לכם טיפול מוצלח והנאה ארוכת שנים מפה בריא ומתפקד.

צרו איתנו קשר

לקוחות מרוצים

ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

ד״ר ערן פרמון חבר באגודות הבאות

הקונגרס הבין לאומי להשתלות
הקונגרס הבין לאומי להשתלות
ההסתדרות לרפואת שיניים
ההסתדרות לרפואת שיניים
העמותה להשתלות דנטליות
העמותה להשתלות דנטליות

מיעד נוסף

השתלת שיניים בגיל השלישי

טיפולי שיניים בגיל השלישי

פתרון למחסור בשיניים והשתלת שיניים בגיל השלישי עם תוחלת החיים העולה ניתן לראות יותר מקרים של אנשים מבוגרים ללא שיניים, הרפואה אומנם מתקדמת אך השיניים

קרא עוד »
השתלת שיניים ממוחשבת

השתלת שיניים ממוחשבות

השתלת שיניים ממוחשבת תחום השתלות השיניים מתפתח ומשתכלל ללא הרף כאשר הטכנולוגיה המתקדמת ביותר כיום היא השתלת שיניים ממוחשבת. מדובר בשיטה חדשנית הכוללת הדמיה תלת

קרא עוד »
אול און פור לפי פרופסור מאלו

אול און פור

אול און פור אול און 4 הינה שיטה לשיקום הפה באמצעות שתלים ביום אחד שיטת אול און 4 פותחה על ידי ד"ר פאולו מאלו וחברת

קרא עוד »
דילוג לתוכן