פתרון למחסור בשיניים והשתלת שיניים בגיל השלישי

השתלת שיניים בגיל השלישיעם תוחלת החיים העולה ניתן לראות יותר מקרים של אנשים מבוגרים ללא שיניים, הרפואה אומנם מתקדמת אך השיניים אינן שורדות את השנים בעיקר בעקבות בלאי ואובדן תמיכת עצם. אם נביט בעבר נוכל לראות כי הפתרון השכיח היה שיניים תותבות אך היום למטופלים מעוניינים באיכות חיים גבוהה יותר מוצעת האפשרות לבצע השתלת שיניים. השיניים חשובות מבחינה פסיכולוגית ואסטטית ומאפשרות למטופל לחוש בטוח בעצמו.

מה הפתרונות כיום?

השיניים התותבות הן פתרון מיידי שמשלים את החוסר בשיניים ללא ניתוח ובעלות נמוכה אך מבחינת נוחות השיניים התותבות הן לא פתרון אידיאלי, הן נשענות על החניכיים ועשויות לגרום לפצעים ולכאבים בלעיסה. מבחינת יציבות השיניים התותבות נוטות להחליק ולזוז בזמן הדיבור או האכילה ויעילות הלעיסה הינה רק כעשרים אחוזים מלעיסה בשיניים תקינות. התותבות אף נוטות לצבור חיידקים ומזון יותר משיניים טבעיות. אחד מהקשיים העיקריים במעבר לשימוש בשיניים התותבות הוא הסתגלות לשיניים שאורכת זמן ולעיתים מסתיימת בחוסר יכולת של המטופל להסתגל לשיניים.

פתרון נוסף אפשרי למחוסרי שיניים בגיל השלישי הוא שיניים תותבות הנתמכות על ידי שתלים. השתלים מאפשרים חיבור מדויק יותר של השיניים התותבות, שכעת נאחזות בשתלים. יציבות השיניים משתפרת, הלחץ מהחניכיים פוחת באופן משמעותי ויעילות הלעיסה עולה לכשמונים אחוזים מלעיסה בשיניים טבעיות.

החיסרון של הטיפול

השתלים עליהם מקובעות השיניים התותבות מרגישים כמו גוף זר ולא כמו שיניים. אפשרות נוספת לטיפול בחוסר בשיניים הוא שיקום קבוע באמצעות השתלת שיניים.  טיפול השתלת שיניים מספק למטופל תחושה טבעית, מראה אסטטי, יציבות, ואינו משפיעה על הדיבור או האכילה. הבעיה הנפוצה שנתקלים בה בתחום השתלות השיניים היא מחסור בעצם והיא חמורה יותר בקרב מטופלים שהשתמשו בשיניים תותבות במשך תקופה ארוכה. בעבר המענה לבעיה היה השתלת עצם, הליך מסובך שגרם להתארכות משמעותית בזמן הטיפול. כיום ניתן לבצע השתלת שיניים ללא הליך השתלת העצם. בשל ההתקדמות הטכנולוגית רוב המטופלים בני גיל הזהב יכולים לעבור טיפולי השתלת שיניים ללא כל בעיה.  בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר מטופלים בני גיל הזהב הבוחרים בשיטת השתלת שיניים בשיטת אול און פור
ובשיטות חדשות המאפשרות השתלת שיניים גם במקרים בהם קיים מחסור משמעותי בעצם.

שיטות טיפול נוספות

דילוג לתוכן