נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

יישור שיניים ולסתות- אורתודונטיה בפרמון דנטל

יישור שינויים נותן מענה במקרים של פגם אסטתי במראה השיניים אך לא רק, אלא טיפול במקרים שנועדו לשפר ולתקן את בריאות הפה, החניכיים, הלסתות והשיניים. העדר טיפול עשוי שאינו רק מטעמים אסתטיים עשוי להשפיע על איכות חייו של הילד או המבוגר. כמו יכולת לעיסה, סגירת הלסתות, אף השפעה על אופן הדיבור.  אורך הטיפול האורתודנטי אינו קבוע והוא משתנה בהתאם לחומרת הליקוי וגיל המטופל. בממוצע טיפול אצל ילדים אורך כשנה וחצי עד שנתיים ואצל מבוגרים עלול להימשך זמן ארוך יותר. מוטב להקדים את הביקור האורתודונטי הראשון ולכן ההמלצה הינה לפנות לבדיקה טרם החלפת כל שיני החלב בפה.

אל תסתפקו בבדיקה של רופא שיניים וגשו לאורתודונט מוסמך על מנת שיבצע בדיקה ויקבע את מועד תחילת הטיפול. מומלץ להגיע לבדיקה ראשונית אצל אורתודונט סביב הגילים 7-8.

מתי צריך יישור שיניים?

 • תורשה גנטית: הבדלים בגודל הלסתות, חוסר שיניים מלידה, שילוב של שיניים גדולות ולסת קטנה.
 • חבלה או מחלה: חבלות בשיניים, עקירת שן ללא שמירת מקום, מחלות ילדות הפוגעות בשיניים.
 • הרגלים בעיתיים: מציצת אצבע או נשיכת שפה אשר גרמו לשינוי בצמיחה התקינה של השיניים ובסופו של דבר לבעיה אורתודונטית.
  במהלך הטיפול האורתודונטי מופעל לחץ קבוע על השיניים שגורם לתזוזה הדרגתית עד למצב הרצוי של קשת שיניים מושלמת ואסתטית. טיפול יישור שייניים מתבצע כאשר השיניים מסובבות, צפופות, עקומות או לא מתאימות למבנה הפה. במצב של ׳ליקוי סגר׳ קיים קושי לצחצח את השיניים בצורה מיטבית ולשמור על היגיינה דנטלית מה שמעלה את הסיכון להתפתחות עששת ולדלקות חניכיים. בנוסף, מצב של שיניים צפופות או בולטות יתר על המידה עלול לגרום למחלות חניכיים ולנשימה לא תקינה אשר עלולה להשפיע על תפקוד הגוף כולו. כאשר סגר השיניים לא תקין עלול להיווצר מתח מיותר בשרירי הלסת וכתוצאה מכך בעיות במפרק הלסת ותחושת כאב.

יתרונותיו של טיפול אורתודנטי רבים ומגוונים: הוא משפר את צורת הלעיסה ואת אופן הדיבור, מייעל את תפקוד השיניים, עוזר לתחזוקה מיטבית של היגיינת הפה, משדרג את המראה הכללי וכפועל יוצא מכול אלה, מעלה משמעותית את הביטחון העצמי.

בשנים האחרונות ישנם חידושים טכנולוגיים רבים בנושא יישור שיניים, המאפשרים ביצוע טיפולים מהירים ויעילים יותר. למשל, שימוש במכשור בלתי נראה (Lingual או Invisalignמאפשר לטפל גם במטופלים מבוגרים שנמנעו מיישור שיניים עד היום.  במרפאתנו תמצאו מומחים לאורתודונטיה שיציעו לכם את שיטת הטיפול המתאימה ביותר עבורכם או עבור ילדכם – בדרך להשגת החיוך המושלם. מלבד ההיבטים האסתטיים הברורים, יישור השיניים מועיל בכך שהוא יכול לשפר משמעותית את בריאות החניכיים: קל יותר לשמור על ניקיון, קל יותר לשמור על בריאות! כמובן שלוקח זמן ליישר את השיניים, וככל שהן מתיישרות, כך החניכיים מתאימות את עצמן סביבן. בחירה באפשרות יישור השיניים המתאימה ביותר עבורכם היא חיונית כשמדובר בשמירה על בריאות תקינה של החניכיים, מכיוון שבסופו של דבר אתם יכולים לגרום נזק רב יותר מתועלת.

שיטות ליישור שיניים

השיטות המסורתיות ליישור שיניים:

 • סמכים מתכתיים. השיטה המסורתית ליישור שיניים מבוססת על הטכניקה והמוכרת ביותר של הדבקת סמכים מתכתיים על גבי השיניים. טכניקה זו הופכת לפחות ופחות מבוקשת גם בשל אורכה (כשנה וחצי עד שנתיים) וגם בשל היעדר אסתטיקה לכל אורך הטיפול עם גשר מתכת נמצא יעיל יותר לטיפול בצפיפות קיצונית מאשר אפשרויות יישור אחרות כמו יישור שקוף. גשר נותן לאורתודונט שלכם את השליטה שדרושה לו כדי להזיז את השיניים במרווחים קטנים בכל פעם. שימוש בגשר מתכת מבטל את הצורך לדאוג למקם אותו כל פעם מחדש. 
 • סמכים שקופים. שיטה זו דומה לשיטת הסמכים המתכתיים עם אסתטיקה משופרת שכן מדובר בסמכים שקופים. הסמכים השקופים מודבקים על גבי השיניים ופחות בולטים לעין. בין הסמכים עובר חוט מתכת מצופה בסיליקון אשר מסווה את הצבע הכהה.
גשר פנימי לשיניים
גשר פנימי
יישור שיניים שקוף
יישור שיניים שקוף
גשר ליישור שיניים
גשר שקוף

השיטות החדשניות ליישור שיניים

 • יישור שיניים שקוף – היגייניים מאוד ואופטימליים לבריאות החניכיים, זאת מכיוון שהם נשלפים וכך ניתן להבטיח צחצוח וניקוי מקיף של חלל הפה וגם של המיישרים עצמם בכל פעם.  מיישרים שקופים, המכונים גם "יישור בלתי נראה", הם סוג של טיפול אורתודונטי שמתקן לרוב שיניים לא ישרות. הם מהווים אלטרנטיבה בלתי נראית ונשלפת עם נוחות וגמישות מירבית. המיישרים מיוצרים בהתאמה אישית עבור כל מטופל. יישור שקוף יכול לטפל במגוון מקרים שונים, כולל: 
  • כשהשיניים צפופות. 
  • כשהשיניים הקדמיות העליונות חופפות לשיניים הקדמיות התחתונות.
  • כשהשיניים הקדמיות התחתונות חופפות לשיניים הקדמיות העליונות.
  • כשישנם רווחים קטנים או גדולים בין השיניים. 
  • כשהשיניים הקדמיות העליונות והתחתונות נוטות כלפי חוץ ואינן משיקות כשהפה סגור. מדובר במצב נדיר מאוד. 
  • שיניים ראשוניות (תינוקות) לא ישרות – ניתן להשתמש במיישרים שקופים במהלך טיפול אורתודונטי בשלב I כדי לפנות מקום לשיני תינוק קיימות ולבקיעה של שיניים קבועות. ילדים בגילאי 6 עד 10 הם המועמדים לטיפול זה. 
 • אינויזליין. זוהי שיטה חדשנית ומשוכללת ליישור שיניים ללא גשר אלא באמצעות קשתית שקופה שמולבשת על השיניים וניתנת להסרה בזמן האוכל או לצורך צחצוח שיניים. שיטה זו מאפשרת גם שמירה על מראה אסתטי לאורך כל הטיפול וגם שמירה על רמה גבוהה של היגיינה דנטלית. היתרונות הבולטים: שקוף ובלתי נראה, נשלף ונוח. החסרונות הבולטים: לא מתאים לכולם, עלויות יחסית גבוהות.
 • יישור שיניים פנימי. זוהי שיטה שמתאימה לכולם ומאפשרת שמירה על האסתטיקה. הטיפול כולל גשר פנימי, הדבקת סמכים לחלק הפנימי והבלתי נראה של השן. היתרונות הבולטים: מתאים לכולם, מאפשר שמירה על האסתטיקה. החסרונות הבולטים: הסתגלות קשה יותר, קשיים בשמירה על ההיגיינה הדנטלית, עלויות יחסית גבוהות.
 • איירוק. זוהי שיטה אשר מבוססת על טכנולוגיית לייזר תלת ממדית ממוחשבת. הטיפול מתבצע באמצעות סדרת קשתיות שקופות אשר מיוצרות בהתאמה מלאה להתקדמות הטיפול ולפיו של המטופל.
 • דיימון. זוהי שיטה של סמכים אשר ננעלים על השן ללא צורך בגומיות מה שמאפשר רמת חיכוך נמוכה ותזוזה עדינה וחלקה יותר של השיניים עד להגעה לעמדה הרצויה. לשיניים הטוחנות מוצמד מתקן בחלק החיצוני שמונע מצבים של היווצרות חלל בין השיניים הטוחנות. היתרונות המשמעותיים: טיפול מהיר יותר מאשר טיפול באמצעות סמכים רגילים, טיפול נוח ונעים, מאפשר שמירה מיטבית על היגיינה דנטלית.

במהלך הטיפול האורתודונטי ישנה חשיבות עליונה לשמירה על היגיינה אוראלית וניתן לקיים אותה על ידי טיפול שיננית טרם הרכבת הגשר ומידי שלושה חודשים במהלך הטיפול, הקפדה על צחצוח שיניים יסודי לפחות פעמיים ביום, שמירה על תזונה נכונה הכוללת ארוחות מסודרות ושימוש בתכשירים המכילים פלואוריד.

בסיום הטיפול, לאחר הסרת הסמכים או הקשתיות מתחיל השלב האחרון של התהליך- שמירת התוצאות, המתבצע באמצעות קיבוע המותאם באופן אישי לכול מקרה ומקרה. חשוב לשמור על שלמות הקיבוע ולהגיע למרפאת השיניים לביקורות תקופתיות שנקבעות מראש על מנת לשמר את תוצאות הטיפול.

שלבי עבודה בטיפול ליישור שיניים

האורתודונט יערוך בדיקה מקיפה של השיניים והפה ויקבע תכנית טיפול בהתאמה אישית למטופל ולצרכיו. במהלך פגישת הייעוץ יתבצעו מספר שלבים:

 1. הערכת מצב ובדיקה מקיפה של תפקוד הפה והפנים.
 2. צילומי שיניים ופנים.
 3. צילום פנורמי צילומי רנטגן וצילום פנוראמי.
 4. קביעת תוכנית שיטת הטיפול המתאימה.
 5. ייצור תבניות של השיניים באמצעות נגיסה.

הרופא יבצע הערכה, יבדוק את צילומי הרנטגן של הפה והפנים ויערוך מדגם מדויק של השיניים (באמצעות תוכנות מחשב או באופן אחר בהתאם לשיטת הטיפול הנבחרת). בתום הבדיקות והסקירות יתאים הרופא את תכנית הטיפול הטובה ביותר למקרה הספציפי של המטופל. בביקור השני הרופא יעריך את מספר חודשי הטיפול הנדרשים ויקבע את השלבים של הטיפול המעשי. ברוב המקרים, טיפול יישור שיניים נמשך זמן ארוך יחסית (כשנתיים) כאשר משך הטיפול משתנה בהתאם לשיטת הטיפול ובהתאם לגיל המטופל. מטופלים צעירים מגיבים לתהליך היישור בצורה מהירה יותר ממטופלים מבוגרים שכן עצמות הלסת גמישות יותר אצל צעירים.

שמירה על היגיינת הפה לאחר טיפול יישור שיניים

לא משנה באיזו אפשרות אתם בוחרים, הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על בריאות החניכיים באמצעות ניקוי יסודי. 

 1. ניקוי פיזי: ניקוי מסוג זה נעשה על ידי צחצוח יעיל עם מברשת שיניים עוצמתית כדי לשמור על האזור שבו נפגשות החניכיים והשיניים נקי לחלוטין. ניתן לשמור על רווחים נקיים בין השיניים על ידי שימוש במברשות קטנות שמנקות בין השיניים, סילון מים דנטלי וחוט דנטלי. אלה יכולים להבטיח ניקוי של הרווחים בין השיניים וסילוק כל המזון שנלכד למניעת הצטברות חיידקים והיווצרות של דלקת חניכיים.
 2. ניקוי כימותרפיוטי: ניקוי זה נעשה באמצעות שטיפות פה וג'לים, לרוב עם תכולה אנטיבקטריאלית או רכיבים פעילים כמו כלורהקסידין. רכיבים פעילים אלה מסייעים במניעת חיידקים שנדבקים לשיניים, מה שמפחית את העומס החיידקי בפה. ניתן לבצע ניקוי משופר על ידי טבילה של המברשות הבין-פרוקסימליות בג'לים או שטיפת הפה, בכדי להשיג באמת את כל היתרונות של חומרי ניקוי אלה בכל פינות הפה. 

במרפאת השיניים 'פרמון קליניק׳ רמת השרון מתמחים בביצוע טיפולי יישור שיניים בשיטות הן בשיטות החדשניות והן בשיטות המסורתיות בהתאם לצורכי המטופל ולסוג הליקוי. צרו קשר להתייעצות ללא עלות

צרו איתנו קשר

מידע נוסף

דילוג לתוכן