נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

יישור שיניים לילדים

החיוך שלנו משפיע מאד על הרושם הראשוני שאנו יוצרים ועל התחושות שלנו. חיוך אשר חושף שיניים שבורות, צהובות ולא אסתטיות גורם לנו לחייך הרבה פחות, ואילו חיוך אשר חושף שיניים בריאות ואסתטיות גורם לנו לפזר חיוכים לכל עבר ומעלה את הדימוי העצמי שלנו יעלה כך שנרגיש טוב יותר עם עצמנו. כפועל יוצא מכך והודות לטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות טיפול מהיר ובלתי נראה, הפך טיפול יישור שיניים לאחד הטיפולים הפופולאריים בקרב מבוגרים ובעיקר בקרב ילדים צעירים מאד.

יישור שיניים לילדים ומבוגרים מתבצע גם מסיבות רפואיות ולא רק מטעמים אסתטיים. מצבים של עיכוב בבקיעת שיניים, צפיפות שיניים, סגירת לסתות לא תקינה או עודף שיניים, מחייבים טיפול יישור שיניים במטרה להביא את הפה למצב של תפקוד תקין ויעיל וכדי למנוע נזק מצטבר.

תוכן עניינים

מדוע חשוב לטפל וליישר שיניים?

יישור שיניים לילדים מתבצע לא רק מסיבות אסתטיות במטרה ליישר שיניים עקומות, אלא גם מסיבות רפואיות כמו לדוגמא מצבים של עודף שיניים, סגירת לסתות לא טובה, עיכוב בבקיעת שיניים, שגורמים ללעיסה לא יעילה, שחיקת שיניים, כאבי ראש ובעיות במפרקי הלסת. הימנעות מטיפול גורמת להחרפת הבעיה ולנזק מצטבר שיחריף עם השנים ולכן יישור שיניים המתבצע בזמן המתאים הוא לעיתים זול ומהיר יותר מהטיפול שיידרש בתקופות מאוחרות יותר.

באיזה גיל מומלץ לבצע בדיקה ראשונה אצל ילדים?

ברוב המקרים מבצעים טיפולי יישור שיניים כבר בתחילת גיל ההתבגרות אך ישנם מקרים בהם ניתן להתחיל בגיל צעיר יותר, החל מגיל 7. זהו למעשה הגיל המומלץ לבדיקה ראשונה אצל רופא השיניים והאורתודנט. בגילאים אלו תהליך צמיחת השיניים נמצא בשיא וזה בדיוק הזמן המתאים להשפיע עליו ולעצב נכון את הפה.
ההמלצה היא להגיע לבדיקה שגרתית של אורתודנט עם בקיעתן של השיניים הקבועות הראשונות. האגודה האורתודונטית בישראל ממליצה על בדיקה הכוללת בחינה של התפתחות השיניים, הלסתות והסגר בגיל 8. זהו הגיל בו הרופא יכול לאבחן מגוון הפרעות תפקודיות כגון רעשים או קליקים בלסת, קושי לעיסה, דחיקת לשון המשפיעים על ההתפתחות התקינה של השיניים, ולהחליט על טיפול מתאים או המשך מעקב.

באיזה גיל מומלץ לבצע טיפול אורתודונטי?

באופן עקרוני ניתן לבצע טיפול ליישור שיניים בכל גיל בו יש שיניים בעלות אחיזה תקינה בעצם הלסת אולם היכולת להשפיע על התפתחות הלסתות ניתנת רק כאשר המטופל גדל. הלסתות מתפתחות בהתאם לשלבי ההתפתחות של השלד, אצל הבנות סיום הגדילה הוא באזור גיל 14 ואילו אצל הבנים באזור גיל 17.
יחד עם זאת, ישנם מצבים הדורשים הקדמה של הטיפול לגילאים 8-9 ואפילו מוקדם יותר (שיני חלב בעיתיות שמפריעות לבקיעה תקינה של השיניים הקבועות, הרגלים שונים כמו מציצת אצבע, שיניים בולטות מאד שנמצאות בסכנת חבלה ועוד), זאת משום שבשלב מאוחר יותר הטיפול יהיה קשה יותר או בלתי אפשרי. לרוב, הטיפול המוקדם הוא רק השלב הראשון ולאחר בקיעת השיניים הקבועות יהיה צורך בהמשך טיפול.

שיטות יישור שיניים לילדים

גשר

זהו הטיפול הקלאסי הכולל הדבקת קוביות מתכת (סמכים) על גבי השיניים ושזירת חוט מתכת אשר עובר ביניהן ומפעיל כוח לתזוזת השן למנח התקין שלה.
ניתן להחליף את קוביות המתכת בקוביות חרסינה המשתלבות טוב יותר עם צבע השיניים והופכות את הטיפול לפחות בולט.
הטיפול יחסית ארוך ונמשך בממוצע 6 – 18 חודשים.

פלטה

ישנם שני סוגים של פלטות יישור שיניים לילדים: פלטה קבועה ופלטה נשלפת.

  • פלטה קבועה לא ניתנת לשליפה עצמאית והיא מוסרת על ידי רופא השיניים רק בתום הטיפול. הפלטה הקבועה בולטת מאד לעין ונוטה לצבור לכלוך ולכן פוגעת באסתטיקה של הפה, גורמת למבוכה ולאי נוחות.
  • פלטה נשלפת הינה שקופה וניתנת להסרה עצמאית בשעת הצורך, בכך היא מאפשרת שמירה על היגיינת הפה ועל האסתטיקה.

רסן

זהו מכשיר חיצוני המתחבר לשיניים הטוחנות העליונות ומפעיל עליהם לחץ על מנת לדחוף אותן אחורנית. המכשיר מחובר לאזור הראש או הצוואר, מקשה על התנועה ובולט מאד לעין כך שנגרמות חוסר נוחות ואי נעימות למטופל. קיים מכשיר מתקדם ונוח יותר בשם CARRIER MOTION המאפשר טיפול קצר של כארבעה חודשים בלבד וכולל התקנת בורג זמני ללסת בהליך קצר תחת הרדמה מקומית.

יישור שיניים לינגואלי

זהו יישור שיניים בלתי נראה המתבצע על הצד הפנימי של השיניים בלבד. הטיפול כולל הדבקת גשר פנימי שאינו נראה בזמן דיבור או חיוך. הסמכים והחוט השזור ביניהם מיוצרים בהתאמה אישית למטופל. הרופא לוקח את מידות השיניים של המטופל, שולח אותן למעבדה ושם מייצרים את הסמכים. הסמכים מודבקים על הצד הפנימי של השיניים בדבק מיוחד ודרכם עובר חוט מתכת דק שקושר ומחזיק אותם יחד.

יישור שיניים לילדים שקוף

זוהי השיטה הכי מתקדמת וחדשנית ליישור שיניים הידועה בשם אינוויזיליין. הטיפול כולל סדרת קשתיות שקופות עשויות חומר תרמו פלסטי שקוף בהתאמה אישית למטופל. הקשתיות מתוכננות ומעוצבות בהתאם למטרת הטיפול באמצעות מכשור מתקדם – סורק דיגיטלי ומיוצרות באופן ממוחשב. המטופל מקבל את סדרת הקשתיות לביתו ומחליף קשתית באופן עצמאי כל שבוע. הקשתית ניתנת לשליפה מהירה בזמן האוכל, בזמן צחצוח שיניים או כשיש אירוע חשוב כך שניתן לשמור על היגיינת שיניים גבוהה ועל אסתטיקה גבוהה לאורך כל הטיפול. הטיפול בשיטה זו קצר באופן משמעותי ואורך בממוצע כחודשיים עד שישה חודשים בלבד.
היתרון הבולט של שיטה זו הוא שמירה על האסתטיקה. קשה מאד להבחין בקשתית ולכן היא מאפשרת לעבור תהליך של יישור שיניים מבלי שאף אחד בסביבה יבחין בכך. בנוסף לכך השיטה מאפשרת נוחות שלא קיימת בשיטות האחרות ליישור שיניים.

לסיכום, חיוך מושלם והופעה חיצונית אטרקטיבית חשובים מאד לביטחון העצמי ולדימוי העצמי במיוחד כשמדובר בילדים ונוער. מסיבה זו טיפול יישור שיניים לילדים הפך לטרנד עולמי בקרב הגילאים הצעירים. כדאי להקדים ולטפל בשיניים בגיל צעיר ככל הניתן, טיפול בגילאים צעירים מביא בהכרח לתוצאות יעילות, מהירות וטובות הרבה יותר.

במרפאת ״פרמון דנטל סנטר״ בהובלת ד״ר ערן פרמון צוות רופאים מובילים בתחומם ובעלי ניסיון רב, מכשור מתקדם ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בעולם בתחום יישור השיניים. צוות המרפאה מקפיד על בדיקה מקיפה, בירור ההיסטוריה הרפואית, שקיפות מלאה אל מול המטופל, הצגת מגוון האפשרויות הטיפוליות ומשמעותן, ביצוע צילומים והדמיות ממוחשבות והתאמה מלאה של הטיפול לצורכי המטופל.

 

למידע נוסף על יישור שיניים לילדים במרפאת  ״פרמון קליניק״ צרו איתנו קשר. 

צרו איתנו קשר
ד''ר ערן פרמון

ד''ר ערן פרמון

ד"ר ערן פרמון בעל תואר D.M.D מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר M.Sc בהצטיינות. ד"ר פרמון עבר מגוון השתלמויות בתחומי האסתטיקה ושיקום הפה בבית-החולים תל השומר, ובתחום ההשתלות הדנטליות בקורסים מטעם NYU ו- Boston University. בעל ידע רב בתחום שיקום הפה והשתלות שיניים, מרצה בכנסים אקדמיים בארץ ובעולם ומאמין שלכל אחד מגיע חיוך יפה ושיפור באיכות החיים.

מידע נוסף

דילוג לתוכן