נכתב ע"י ד"ר ערן פרמון בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת מאלו קליניק

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה מאפשרים פתרון מושלם למטופלים הסובלים מחרדה דנטלית (דנטופוביים), למטופלים שזמנם מוגבל ולכאלו שצריכים לעבור טיפולי שיניים מורכבים וארוכים כמו השתלות שיניים בכל הפה.

מחקרים אשר נעשו בארץ ובעולם מצאו שלושה נתונים מעניינים באשר לסיבות החרדה מטיפולי שיניים:

 • 45% מהאוכלוסייה חוששים מטיפולי שיניים.
 • 9% מהאוכלוסייה מוגדרים כדנטופוביים קשים הנמנעים לחלוטין מטיפול שיניים.
 • החשש העיקרי של המטופלים נובע מזריקת ההרדמה, רעש המקדחה ופחד מכאב פתאומי בזמן הטיפול.
 • רמת החרדה הגבוהה בקרב המטופלים הביאה לכך שטיפולי שיניים בהרדמה מלאה ותחת טשטוש הפכו לטרנד מטאורי בתחום רפואת השיניים. כ – 15% מההרדמות המלאות המבוצעות בארה"ב הן לצורך טיפולי שיניים, כאשר סה"כ כ-5 מיליון מטופלים בשנה מעדיפים טיפול ׳מקיף׳ בפגישה אחת בלבד ללא החשש ׳לחוות׳ את אופן ביצוע הטיפול.

מתי מבצעים השתלת שיניים תחת הרדמה?

טיפול השתלת שיניים עשוי להיות קצר ופשוט אם קיים צורך בהחדרת שתל אחד בודד או שניים. הטיפול עלול להפוך למורכב וארוך אם קיים צורך בעקירות מרובות ובהחדרת מספר רב של שתלים. בטיפול מורכב של ביצוע השתלות שיניים, ייתן הרופא עדיפות לביצוע השתלת השיניים תחת טשטוש או בהרדמה מלאה. בין הטיפולים המורכבים נכללים טיפולים מרובי שתלים, טיפולים בהם נחוצה השתלת עצם וטיפולים בהם נדרשת הרמת סינוס. השתלת שיניים בהרדמה כללית מאפשרת לפשט את התהליך המורכב ולהפוך אותו לנעים ונוח עבור כל הצדדים.

בפועל, קיימות 3 דרגות של הרדמה במהלך טיפול שיניים:

 1. טשטוש הכרתי באמצעות גז צחוק ותרופות שונות – טשטוש קל, המתרפא ער אך מטושטש ולכן רמת החשש מטיפול השיניים יורדת.
 2. טשטוש עמוק – המטופל נמצא במצב של שינה, אינו שומע או רואה כלום אך הרפלקסים שלו פעילים והנשימה שלו היא עצמונית. לאחר גמר הפעולה המתרפא חוזר לערנות מלאה תוך מספר דקות ללא כאב או זיכרון כלשהו מהטיפול.
 3. הרדמה מלאה – מצב בו מדכאים את כל הרפלקסים של המתרפא. הוא אינו נושם בכוחות עצמו והרופא המרדים מבקר את כל התהליך. ההתאוששות היא לאחר שעה או יותר.

מהו טיפול שיניים בהרדמה מלאה?

הרדמה מלאה המכונה גם הרדמה כללית מבוצעת על ידי רופא מרדים מומחה. בטיפול שיניים בהרדמה כללית מדכאים את הרפלקסים של המטופל. כאשר המטופל מונשם ומורדם וסימני החיות שלו נבדקים לאורך כל הטיפול.

מהו טיפול שיניים תחת טשטוש?

טשטוש הינו מצב של ערפול הכרה המושרה באמצעות "קוקטייל" תרופות ומפוקח ע"י רופא מרדים מומחה. למעלה מ- 250,000 טיפולים תחת טשטוש מתבצעים בישראל מידי שנה, בפעולות כגון קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה, טיפולים כירורגיים שונים ביניהם כירורגיה פלסטית וטיפולי שיניים מורכבים. המטופל מורדם וכל הפעולות הנחוצות מתבצעות בטיפול אחד בלבד. כאשר ניתן לבצע את כל טיפולי השיניים, מסתימה ועקירה ועד השתלות עצם, הרמת סינוס והשתלת שיניים ביום אחד. הליך הטשטוש או ההרדמה הכללית בטוח מאד לשימוש. מבחינה סטטיסטית הסיכוי לפגיעה בזמן חציית כביש גדול פי 20 מהסיכוי לפגיעה בזמן טיפול בהרדמה כללית.

הכנה לפני טיפולי שיניים בהדמה

טרם הטיפול ייערכו למטופל בדיקות מקיפות בהתאם לצורך על מנת לבדוק את התאמתו, כאשר במצבים מסוימים יכול להתעורר צורך בבדיקות נוספות כמו ספירת דם, א.ק.ג., צילם חזה ועוד. חומרי ההרדמה והמינון נקבעים בהתאם לתוצאות הבדיקות ולהיסטוריה הרפואית של המטופל. חשוב מאוד לבצע את הטיפול בנוכחות קבועה של רופא מרדים מנוסה שתפקידו לדאוג שלמשך כל הטיפול הלקוח מטושטש כהלכה ברמה מתאימה למשקלו ולמצבו הרפואי. לפני קביעת הטיפול, חשוב לבדוק שהמרפאה בעלת רישיון ושרופא השיניים ביצע הכשרה מתאימה וקיבל אישור ממשרד הבריאות לטיפול תחת טשטוש או הרדמה כללית.

למי מתאים טיפול שיניים תחת טשטוש/הרדמה כללית?

 • למטופלים חרדים ודנטופוביים אשר נוטים לדחות שוב ושוב את הטיפול כך שאינם
 • מטפלים כלל בשיניים עקב החשש המשתק מרופא השיניים ומכיסא הטיפולים.
 • למטופלים עם רפלקס הקאה מוגבר שלא מאפשר להחדיר לפה שלהם מכשירי טיפול.
 • לילדים קטנים שלא משתפים פעולה ועלולים להיפגע עקב תזוזה בזמן טיפול.
 • מטופלים הסובלים ממגבלות פיזיות או מנטליות המונעות שיתוף פעולה בזמן הטיפול.
 • למטופלים עם בעיות רפואיות מגבילות המעדיפים לבצע טיפול אחד מרוכז ומבוקר.
 • למטופלים עסוקים ללא זמן פנוי המעדיפים לרכז טיפול מקיף בבת אחת.
 • למטופלים הסובלים מחרדה ממחטים ולא מסוגלים לעבור הרדמה מקומית רגילה.
 • למטופלים שצריכים לעבור טיפולים רבים ומורכבים כמו טיפולים כירורגיים מורכבים שעלולים לגרום לאי נוחות גדולה במהלך הטיפול.
 • למטופלים שמעדיפים נוחות מקסימלית בטיפול – ביצוע שתלים מרובים או ביצוע השתלת
 • שיניים ביום אחד אמנם לא מחייבים טשטוש מצב ההכרה, אך נעים יותר לעבור אותם במצב של טשטוש.

יתרונות הטיפול תחת טשטוש

 • חוסך חוסר נוחות וכאבים – טיפולי שיניים רבים כרוכים באי נוחות ובכאבים ובעת ביצוע הטיפול בהרדמה הם נחסכים והמטופל למעשה ישן ולא מרגיש דבר.
 • חוסך זמן – ניתן לבצע טיפולים מורכבים וארוכים בפגישה אחת בלבד.
 • חוסך ימי החלמה – בטיפולי שיניים רגילים נדרשת החלמה מחדש לאחר כל טיפול, כאשר טיפול בפגישה אחת מאפשר החלמה אחת בלבד.
 • חוסך אנטיביוטיקה – בטיפולי שיניים בהם מעורבות פרוצדורות כירורגיות או טיפול בזיהומים, נדרשת אנטיביוטיקה לפני הטיפול ואחריו על מנת להקטין את כמות הזיהומים טרם הטיפול ולמנוע זיהומים לאחר הטיפול. לעומת זאת, בטיפול אחד מרוכז, נדרש מינון רגיל של אנטיביוטיקה יומיים לפני הטיפולים וכ-7 ימים לאחר הטיפול בלבד.
 • חוסך סיכונים – העובדה שכל שלבי הטיפול מתבצעים במסגרת טיפול מרוכז אחד, מקטינה את כמות הפרוצדורות הכירורגיות ואת היקפן כך שהמטופל עובר פחות פרוצדורות ניתוחיות וחשוף פחות לסיבוכים ולזיהומים.

חסרונות הטיפול תחת טשטוש או בהרדמה מלאה

 • מחיר גבוה יותר – העלות הגבוה יותר נובעת מעלויות נוספות של המרדים והצוות הרפואי, חומרי ההרדמה וזמן ההתאוששות הארוך יותר.
 • תהליך מורכב יותר – טיפול בהרדמה מלאה מורכב יותר וממושך יותר וכולל צוות מקצועי גדול יותר.
 • אפשרות לתופעות לוואי – לאחר שההרדמה מתפוגגת עלולות להופיע תופעות לוואי שונות כגון בחילות או הקאות שעשויות להימשך מספר ימים לאחר תום הטיפול.

ד״ר ערן פרמון מנהל מרפאת ׳פרמון קליניק׳ ביצע טיפולי שיניים רבים והשתלות שיניים תחת טשטוש ובהרדמה מלאה ובעל ניסיון רב בתחום. הטיפולים מבוצעים במרפאה במרכז הארץ או בחדרי ניתוח ייעודיים להרדמה כללית ע״י צוות המרפאה ומרדימים בכירים ועם הציוד הרפואי הנדרש.
צרו איתנו קשר לייעוץ אישי

צרו איתנו קשר

מידע נוסף

דילוג לתוכן